[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Bogdan Trojak: Jezernice (Brno: Větrné mlýny ve spolupráci s nakladatelstvím Host 2001)

Jezernice Bogdana Trojaka


Bogdan Trojak: Jezernice (Brno: Větrné mlýny ve spolupráci s nakladatelstvím Host 2001)Současná česká poezie se s nedostatkem autorů nastupující generace rozhodně nepotýká. V záplavě nových jmen je ale jenom některým přáno vyniknout. K těm, kteří již zaujali širší veřejnost, a dokonce vstoupili i do učebnic literatury, bezesporu patří Bogdan Trojak, držitel prestižní Ortenovy ceny za sbírku Kuním štětcem. Brněnská nakladatelství Větrné mlýny a Host nyní vydala jeho třetí knihu básní Jezernice s podtitulem Básně a pohádky.

Tvrdí se, že třetí kniha bývá prubířským kamenem autorova talentu. U Trojaka není pochyb, že touto zkouškou prošelbez obtíží. Znovu se v jeho básních objevují motivy známé z předchozích knih. Nejedná se však o žádné rozmělňování. Nejsilnější jsou Trojakovy básně, které vychází z jeho osobních prožitků. Patří mezi ně i trojice stejnojmenných básní Modré hory ze závěru sbírky, které jsou spjaty vzpomínkami na autorova dědečka. Trojakova jinošská představa smrti ve spojitosti s předměty ostrých hran pak patří k nejsilnějším zážitkům z knihy a řadí se k těm obrazům, které nadlouho utkví v paměti. V prostých textech, které zpravidla nepřesáhnou stranu a půl se pohybujete převážně ve ztichlém světě oproštěném od hluků velkých měst, někde v podhůří Beskyd, hor.

Bogdan Trojak, však není pouze básníkem těchto poloh, ale také autorem vstřícným novým technologiím, a tak určitě navštivte jeho internetovou stránku http://www.3glav.cz/trojak, kde by měl být zveřejněn kompletní text výše zmiňované sbírky. Na této adrese naleznete nejenom předchozí dvě oficiálně vydané sbírky, ale i básníkovy juvenilie, články a překlady.

(2002; pro Týdeník Rozhlas)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora. Poslední úprava stránek 17. dubna 2013.

Jste možná  502193 unikátní čtenář nebo návštěvník mých recenzí od 13. dubna 2004Přečtěte si, co píšu na blogu:

Beseda s Petrem Hruškou & Slavnostní vyhodnocení soutěže Talent ze šuplíku (přidáno 13. 12. 2017)

Slam poetry Vsetín (přidáno 26. 11. 2017)

Jiří Kolář: Každému jeho Olymp (přidáno 26. 11. 2017)

Oldřich Šuleř – Chýrný valašský muzikant Jan Pelár (přidáno 24. 11. 2017)

10 NEJ MUNIPRESS (přidáno 22. 11. 2017)[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]