[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Yeats je mrtev (Praha: Argo 2004)

Poslední rukopis Jamese Joyce


Yeats je mrtev (Praha: Argo 2004) Kniha Yeats je mrtev! vydaná nakladatelstvím Argo (2004) v překladu Ladislava Šenkyříka patří do té nepříliš početné skupiny kolektivních děl, které by měly upoutat čtenářovu pozornost. Třeba jenom proto, že se skupina patnácti známých irských prozaiků a dramatiků tímto dílem rozhodla podpořit Amnesty International. Patří mezi ně například i Frank McCourt, autor i česky vydaného románu Andělin popel a nositel Pulitzerovy ceny. To je jistě záslužný čin, který navíc vynesl poměrně slušnou finanční částku, ale s literaturou samotnou nemusí mít ještě mnoho společného. V tomto případě ale vznikla svěží a čtivá kniha, která potěší nejednoho čtenáře se smyslem pro humor a postmoderní perzifláž.

Pod editorským vedením Josepha O´Connora, jinak bratra slavné zpěvačky, a díky čtyřletému úsilí byl napsán román, který si pohrává s význačnými jmény irské literatury. Jmenovitě pak s Williamem Butlerem Yeatsem a Jamesem Joycem, tedy autory, kteří stáli u jejího moderního zrodu. Svérázný detektivní příběh plný mnoha překvapení a zvratů nás zavádí do Dublinu a jeho okolí. Přes mnohé textové narážky na Joyceova Odyssea se jedná o město jiného ducha. Setkání s nepřehlédnutelným velikánem moderní prózy se ale nevyhneme, neboť vše se v tomto příběhu odehrává kolem jeho ztraceného rukopisu, který měl být napsán v závěrečném období jeho života ve švýcarském Currychu. Ztracené dílo, ještě zašifrovanější a nečitelnější než slavné Plačky za Finneganem, a nakonec v sobě obsahuje i návody různých chemických přípravků. V detektivním pátrání se tak poznáváme se zkorumpovanými a sadistickými policisty, nevěrnými manželkami,  prostitutkami, poněkud vyšinutými starými dámami, dospívajícím bílým adolescentem, který se touží stát černošským rastamanem, profesory literatury posedlými svými autory a jinými pozoruhodnými postavičkami. Ano, všechny tyto postavy uvádí v pohyb literatura.

Otázkou je, do jaké míry rozdílné autorské styly setřela práce editora a do jaké míry se na této skutečnosti podílel překlad, ale román vcelku působí poměrně konzistentně. Někdy mohou sice zarazit překvapivé zvraty, ale řádění jednotlivých autorů se podařilo udržet v rozumných mezích. Přestože bylo posláním tohoto díla podpořit myšlenku lidských práv, je jenom dobře, že se tak nestalo žádnou proklamativní a suchopárnou formou, což literatuře nikdy neprospívá. Na tuto skutečnost je pouze upozorněno v doslovu.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora. Poslední úprava stránek 17. dubna 2013.

Jste možná 501788 unikátní čtenář nebo návštěvník mých recenzí od 13. dubna 2004

Přečtěte si, co píšu na blogu:

Literární jaro Zlín 2017: Miloš Urban (přidáno 27. 04. 2017)

Zlin Design Week 2017 (přidáno 27. 04. 2017)

19. vsetínský filmový maraton (přidáno 24. 04. 2017)

Další Literárně-hudební večer v M-klubu (Štěpán, Leitbeg, Daťka) (přidáno 23. 04. 2017)

Z čtvrtečního čtení Kateřiny Dubské (přidáno 23. 04. 2017)

Nové odkazy v literárním katalogu Potápěč:

Pasparta (přidáno 19. 04. 2017)

Jevgenij Stěpanov (přidáno 17. 04. 2017)

Yamilka Noa (přidáno 11. 04. 2017)

Språkrådet (přidáno 07. 04. 2017)

Georg Britting (přidáno 05. 04. 2017)

[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]