[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Patrik Ouředník: Ad Acta (Praha: Torst 2006)

Kouzlo schválnosti a zákruty mateřštiny


Patrik Ouředník: Ad Acta (Praha: Torst 2006)Patrik Ouředník patří do nepříliš početné skupiny českých spisovatelů, jejichž dílo je výrazněji reflektováno a hodnoceno i v zahraničí. Proslulost získal především svou prózou Europeana (2001). Od té doby napsal a vydal další knihy. Próza Ad Acta, kterou stejně jako předchozí jihoamerický příběh Příhodná chvíle, 1855 vydalo v loňském roce nakladatelství Torst, zabodovala i v tradiční a prestižní anketě Kniha roku Lidových novin.

Těžko nějak přesně vymezit a definovat tento text, neboť se jedná o pozoruhodnou skrumáž stylů, od záznamu šachové partie až po detektivní příběh. Rozpětí opravdu široké. Jsme sice svědky detektivního pátrání a seznamujeme se se svérázným vyšetřovatelem, který je částečně vytržen z reality, ale především jsme účastníky hry s příběhem, textem, jazykem a čtenářem. Jedná se však o hru laskavou, ze které je cítit právě radost ze hry samotné. Je tedy potěšením nechat se do ní vtáhnout a účastnit se jí. Snad jen shodou náhod vychází Ouředníkova kniha v tomto prestižním nakladdatelství krátce po próze Umělohmotný třípokoj Petry Hůlové. Obě tyto prózy spojuje hra s jazykem a jeho novými či znovuobjevovanými možnostmi, v tomto případě se však jedná o využití méně samoúčelné a ornamentální. Odstup autora žijícího v zahraničí umožňuje současnou češtinu ostřeji vnímat včetně jejího každodenního zmechanizování a deformování, a tak se nelze divit jemnému popichování.

Příběh, jehož hrdiny je skupinka sídlištních důchodců, začíná zdánlivou sebevraždou, ale setkáme se v něm také se znásilněním a vrátíme se k čtyřicet let starému, ale dosud nevyřešenému případu. Na detektivku docela postačující seznam zločinů. Tedy kdyby opravdu autor chtěl čtenářům nabídnout prostý detektivní příběh. Ale tak tomu není a je pravděpodobné, že čtenáře toužícího po klasické detektivce tato próza zklame. Čtenáře hravého však potěší.

Patrik Ouředník si je vědom všech úskalí, které takto vystavěný text obnáší. Určitá fragmentárnost vytvářející záměrné mezery v příběhu může čtenáře mást, stejně tak i postavy, zdánlivě bezdůvodně a spíš jen jako schválnost, odkazující k velikánům české literatury a kultury (Dyk, Svěrák). Dokáže však žertovat i na svůj vrub, a to ve chvíli, kdy jedna z postav znuděně odloží jeho Šmírbuch jazyka českého.

Pokud přistoupíte na specifický způsob autorova vyprávění, budete se bavit. Nová Ouředníkova próza sice není tak výrazným dílem jako Europeana, ale bude-li v budoucnosti činěn přehled české literatury po letech, v roku 2006 by tato kniha neměla chybět, neboť zcela jistě převyšuje obecný průměr.

 

(Recenze pro Týdeník Rozhlas 8/2007)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora. Poslední úprava stránek 17. dubna 2013.

Jste možná  502193 unikátní čtenář nebo návštěvník mých recenzí od 13. dubna 2004

Přečtěte si, co píšu na blogu:

U oblíbeného sochaře (přidáno 21. 05. 2017)

Literární jaro Zlín 2017: Miloš Urban (přidáno 27. 04. 2017)

Zlin Design Week 2017 (přidáno 27. 04. 2017)

19. vsetínský filmový maraton (přidáno 24. 04. 2017)

Další Literárně-hudební večer v M-klubu (Štěpán, Leitbeg, Daťka) (přidáno 23. 04. 2017)

Nové odkazy v literárním katalogu Potápěč:

Warning: DOMDocument::load(): Start tag expected, '<' not found in http://kotrla.com/frogman/cncat_rss.php?c=168, line: 2 in /DISK2/WWW/kotrla.com/recenze/_dole.php on line 40

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]