[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Jiří Kratochvil: Femme fatale (Brno: Druhé město 2010)

Někdy méně bývá více...


Jiří Kratochvil: Femme fatale (Brno: Druhé město 2010)Vlání fantazie je výborná věc, tomuto kouzlu lze v knihách lehce propadnout. V těch nejlepších případech autorovu světu zcela podlehneme, jak ukazuje Márquezovo Macondo. Pokud je však čtenář fantazií spíše vláčen,je to již poněkud složitější. A přesně to se dá říci o poslední knize Jiřího Kratochvila Femme fatale (Druhé město). Kupodivu se v ní vyskytuje obé, zřetelně odděleno do dvou částí.

První polovina knihy, nazvaná Noční slunce,má strhující spád a čtenáře nenechá takřka vydechnout. Je nabita erotikou a sledovat osudy mladé spisovatelky Kateřiny Káníčkové, která se ve víru zlomových událostí roku 1989 ocitá v Brně, je pro čtenáře požitkem. Její románová prvotina zaujme a z neznámé dívky se takřka přes noc stává slavná autorka. Pro muže ve svém okolí je ale především osudovou ženou. A to nejen pro manžela, postaršího univerzitního docenta,ale i pro své milence - včetně toho nejstálejšího, ženatého tělocvikáře a později úspěšného majitele fitness centra Zdeňka Šťastného, se kterým se pravidelně setkává v jednom z prvních brněnských bordelů. Právě jeho pohledem je tato část příběhu, dodejme, že tragického, zachycena.

Ve druhé části, nazvané Buben, se ocitáme doslova v jiné realitě, paralelním světě a předchozí část příběhu je nahlížena ze zcela odlišných úhlů. I z pozice utajeného miniaturního světa, který existuje nepozorovaně vedle nás. Těžko říci,co přesně autor svým vypravěčským záměrem sledoval,ale tímto zvratem to zcela jistě čtenáři neusnadnil. Pravda, postupně se dozvídáme stále víc a víc a daří se nám skládat střípky z jakési mozaiky, z chybějícího příběhu.

Ale zahlédnout celý obraz?? Možná se to některým čtenářům podaří. Byť můžeme autorovu vášeň pro psaní sdílet a rozumět jí, přesto se v této druhé části prózy cosi podstatného vytratilo a zůstal jen příběh příliš literární, šustící papírem.

Přesto Kratochvil i v této próze zůstává svým, třeba už jen tím, že se příběh odehrává v Brně. Je škoda, že tu příjemně typograficky vypravenou knihu v úpravě Bedřicha Vémoly lze považovat spíše za okrajové dílo jinak výrazného autora. Někdy je méně více. A právě při čtení této knihy jsem si na toto rčení vzpomněl několikrát.


 

(Recenze pro Týdeník Rozhlas 37/2010)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora. Poslední úprava stránek 17. dubna 2013.

Jste možná  502193 unikátní čtenář nebo návštěvník mých recenzí od 13. dubna 2004

Přečtěte si, co píšu na blogu:

U oblíbeného sochaře (přidáno 21. 05. 2017)

Literární jaro Zlín 2017: Miloš Urban (přidáno 27. 04. 2017)

Zlin Design Week 2017 (přidáno 27. 04. 2017)

19. vsetínský filmový maraton (přidáno 24. 04. 2017)

Další Literárně-hudební večer v M-klubu (Štěpán, Leitbeg, Daťka) (přidáno 23. 04. 2017)

Nové odkazy v literárním katalogu Potápěč:

Warning: DOMDocument::load(): Start tag expected, '<' not found in http://kotrla.com/frogman/cncat_rss.php?c=168, line: 2 in /DISK2/WWW/kotrla.com/recenze/_dole.php on line 40

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

(přidáno 01. 01. 1970)

[kotrla.com] [seznam recenzí] [potápěč] [pak - blog autora] [sloupky pro Host] [texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]