[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Jaroslav Žila: Drápy kamenů (Ostrava: Sfinga 1994)

Recenze delší než kniha?

Jaroslav Žila: Drápy kamenů (Ostrava: Sfinga 1994)Básnická sbírka Drápy kamenů Jaroslava Žily (Sfinga, datováno 1994) je jednou z padesáti devíti knih, které vloni získaly podporu v rámci grantového programu Literatura a autoři České republiky.

Poměrně pozdní debut (autor se narodil v roce 1961) přináší dvacet sedm textů, v kterých znovu ožívá halasovská nedůvera. Proto Žila oprostil básně od všech zbytečných slov a ponechal pouze strohou kostru bez masa a líbivého obalu. Dosahuje tak tvaru, z kterého ubírat dál by bylo velmi těžké.

Všechna slov azde mají své místo a zapadají do osobitě pojatého světa. Není to však svět pouze přítomného času, ale i času dávno minulého, je to svět přírodních proměn. Žila se prodírá proti toku času, aby se dobral svých vlastních kořenů. Ty jsou ukryty v krajině, která jeho poezii formovala. Jsou to Beskydy a Žil aje jejich životem ovlivněn podobně ako Bezruč nebo Odehnal před ním.

Autor znovu vchází do slova, aby ho oprostil od civilizačních automatismů a návyků, aby ho zbavil lhostejnosti k němu. Právě proto je těch slov ve sbírce tak málo. Žila si je vědom významu slova, jeho komunikační funkce. Totéž ví i o tichu. Krátké básně jsou obklopeny bílou plochou papíru, často mnohonásobně větší než text sám.

Ale i přes čitelnou úctu ke slovu ze sbírky vyvěrá pocit nedůvěry v jeho schopnosti popisné a vyjadřovací. Už v jakémsi prologu sbírky se píše:

Ať slova
ponechají čistým
papír na který píšu

A také konec je podobný:

Chci jedinou chvíli zachytit
Slova náhle nejsou tu

Jinde se Žila vzdává slov docela. Na rozevřené dvoustraně se vpravo dole tiskne trojverší:

To všechno jsem neřekl
abys poznala
že tě miluji

To ticho vyzařující z bílých stran vypráví o možnosti, či nemožnosti, lidské komunikace.

Autor podstoupil s pamětí a jazykem zápas o slovo, výraz. Snad se mu v tomto zápasu podařilo najít to, co hledal.

Nebo ne? Těžko říct. Možná někde „sedí s vínema čeká slovo“. Ale pravděpodobně se dostal, protože několik dalších sbírek čeká v rukopise.

(Recenze pro Tvar 1995, č. 7, s. 21)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]