[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Intervence 1 - 3/1995 (Nakladatelství Kozoroh)

Surrealismus rozpačitý?

Tak bych mohl ve zkratce vyjádřit pocity, kterými na mne zapůsobila prvá tři čísla časopisu Intervence, který začalo s dvouměsíční periodou vydávat nakladatelství Kozoroh.

Od prvého čísla jsem očekával nová jména a názory mladší generace českého surrealismu. Byl jsem zklamán, nejenom proto, že jsem potkal staré známé z revue Analogon, ale i proto, že se mi mezi oběma časopisy nepodařilo naleznout rozdíl.

Jistě, velikostí a typografickou úpravou se liší, ale nikoliv po stránce názorové. Oba dva časopisy jsou zaměřeny jedním směrem a chybí mezi nimi jakýkoliv dialog. Proč by taky měl existovat, když jsou vytvářeny a formovány týmiž lidmi. A tak jsme svědky dokonalého souznění duší, které jde dokonce tak daleko, že Intervence otiskly takřka totožnou ukázku z Taktilního deníku Jana Švankmajera jako Analogon.

Ale přece jenom, na několika málo místech mne časopis příjemně překvapil. Jedno z nich bylo hned v prvém čísle, kde redakce pod názvem Mírové mise zveřejnila soukromou polemiku mezi Jaromírem Filipem Typltem a Bruno Solaříkem.

V té, jako by si výše zmínění pánové vzpomenuli na zlaté časy vždy nesmiřitelného surrealismu. Není ani tak důležité kdo z nich má pravdu, protože možná ji má každý jenom trochu, ale o to, že zde je čtenář pohlcen textem a donucen vytvořit si na něj svůj vlastní názor.

To bohužel Intervence často nedokážou a zůstávají v rovině pouhého manýrismu. Vždyť slovo intervence znamená vměšování, zásah, zákrok v něčí prospěch, tedy něco, co v sobě nese svár, pohyb a řešení. Ale to zatím časopis s tímto jménem příliš neumí. Spíše zůstává stát v místě středu, odkud mu nehrozí žádné nebezpečí a újma.

Zda Intervence vykročí některým z možných směrů je nyní otázkou, kterou mohou zodpovědět až jeho následující čísla. Pokud však bude pokračovat ve své podivuhodně bezpohlavní existenci, je otázkou, zda by nemělo větší smysl rozšířit revui Analogon o několik dalších tiskových stran a případnému čtenáři ušetřit peníze.


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Synonymum krajina (přidáno 19. 04. 2024)

Návrat do sobotní Kroměříže (přidáno 17. 04. 2024)

Pomalu… (přidáno 10. 04. 2024)

Rozhovor s Robertem Goláněm v Patriotu (přidáno 09. 04. 2024)

Boží mlat Jana Dadáka v Poetickém klubu (přidáno 22. 03. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]