[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]
Argentinský básník, prozaik, esejista a novinář Leopoldo Lugones (1874
– 1938), který svůj život ukončil vlastní rukou, patří k jedněm ze zakladatelů
moderní jihoamerické prózy. Za jeho následovníky můžeme považovat autory takových
jmen jako Borges a Cortázar. I když jsou v našich zemích díla laplatských autorů
tradičně předmětem velkého čtenářského zájmu, dílo Lugonesovo bylo v Čechách
až doposud takřka neznámé. Teprve nyní se můžeme seznámit s výborem Fantastické
povídky, který vychází díky edičnímu počinu nakladatelství Dauphin.
Překlad Martiny Hulešové s doslovem Gustava Eharta nám na více než třista stranách přináší takřka třicet mistrně napsaných povídek, které svědčí nejenom o dokonale zvládnutém spisovatelském řemesle, ale zároveň i o neobyčejně širokých zájmech autorových. Ty se rozpínají od antické historie, přes historii orientální, mýty a legendy, až k nejmodernějším poznatkům přírodních věd jeho doby. V povídkách je však vždy kladen důraz na tajemství, které se skrývá za poznatelným, za slupkou hmatatelného a fyzického reálna. A tak hrdinové Lugonesových próz, podivíni, samotářští vědci, objevitelé egyptských hrobek, se potýkají právě s touto hranicí. Snaží se nahlédnout za její hranu. Právě toto nahlédnutí se pro ně stává zpravidla osudným. Při setkání s „vyšší mocí“ tomuto tajemství podléhají. Podobně jako někteří z hrdinů Karla Čapka. Avšak i přes tato fakta cítíme autorovu fascinaci. Je to ten druh očarování z možností techniky a možností člověka, jaké můžeme zažít při četbě románů Verneových, na straně jedné, na straně druhé uhranutí neznámým a tajemným z děl Poeových nebo Lovecraftových, jenž je ostatně v souvislosti s Lugonesovým dílem zmíněn v doslovu.
Setkání s těmito událostmi nutí účastníky vyprávěných příběhů, aby vybočovali se zaběhaných kolejí a něčím narušili normální a očekávaný běh událostí. A především aby narušili pokojný obraz skutečnosti existující v myslích druhých a v mysli čtenáře. Což se jim taky zpravidla daří. Lugones není pouhým vypravěčem pohádek, ale jedním z mistrů svého oboru.
Doufejme, že v budoucnu si budeme moci přečíst v českých překladech i některou další část Lugonesova díla, ať básnickou, či esejistickou. Neboť skrze něj se můžeme seznámit nejenom s jedním ze zakladatelů laplatské fantastické povídky a osobností, na niž navazovali již zmínění Borges a Cortázar, ale i s autorem, k němuž se hlásí autoři nejmladší generace argentinské literatury.
Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.
Přečtěte si, co píšu na blogu:
Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)
Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)
Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)
Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)
Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)
[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]