[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Paolo Coelho: Ďábel a slečna Chantal (Praha: Argo 2001)

Pohádka před spaním

Paolo Coelho: Ďábel a slečna Chantal (Praha: Argo 2001)Potvrzením skutečnosti, že Paolo Coelho patří i na českém knižním trhu k autorům bestsellerů, je rychlost, se kterou nakladatelství Argo čtenářům předložilo jeho vloni dopsanou a poprvé vydanou knihu. Ďábel a slečna Chantal je závěrečným svazkem autorovy trilogie s postavami žen v hlavních rolích a navazuje tak na knihy U řeky Piedra jsem usedla a plakala a Veronika se rozhodla zemřít. Překladu se tentokrát zhostila dvojice Marie Havlíková a Pavla Lidmilová.

Podobně jako u všech předchozích Coelhových knih i zde se setkáváme s příběhem alegorickým a obecným. Do venkovského zapadákova, stranou všeho dění, přijíždí tajuplný cizinec, který se zde ubytuje pod smyšleným jménem. Svým vypravěčským uměním a rozporuplnými historkami dokáže postupně upoutat celou vesnici. Cíl jeho návštěvy je však veskrze ďábelský, aspoň dle autora. V okolních lesích ukryje značně velký zlatý poklad a zároveň s předložením jistých podmínek s touto skutečností seznámí slečnu Chantal, na kterou shodou okolností při této činnosti narazí. Že je do těchto událostí vtažena právě ona, je pak pouhou hrou osudu. A tak je recepční a servírka z hotelu, a jinak též nejmladší obyvatelka vesnice, postavena před důležité rozhodnutí. Má svým spoluobčanům sdělit cizincovu nabídku a podmínku, že zlato bude jejich, pokud spáchají zločin a do sedmi dnů se v tomto poklidném místě objeví mrtvola?

Chantal stráví tři neklidné noci, za kterých svádí boj především sama se sebou. Nakonec však s touto nabídkou vesnici seznámí, s důvěrou, že přece jenom žije ve společnosti poctivých a slušných lidí. Sleduje první rozpaky, se kterými vesničané zprávu přijímají, rostoucí nevraživost vůči ní, a nakonec i zrání plánu, ve kterém se rozhodnou pro dobro vesnice a prospěch všech obětovat starou a všemi postradatelnou vdovu Bertu. K vrcholům knihy patří právě scéna, kdy se toto má uskutečnit. Popravčí četa, tvořená všemi muži vesnice omámenou Bertu odnáší na jedno z mála významnějších míst v okolí, na starodávné keltské obětiště. Ale cesta k dobru nemůže vést skrze zlo. Zvláště ne v knihách Paolo Coelha. Pro jeho pravidelné čtenáře asi nebude proto překvapením, že tento čin nakonec nebude vykonán. Kniha tak může skončit katarzí hlavních hrdinů a příběh vyústit v konec takřka pohádkový a se silným mravním ponaučením a poselstvím. A právě zde bych spatřoval největší úskalí knihy. Zkušenější čtenář dokáže již po několika desítkách stran v hrubých rysech snadno odhadnout jak role jednotlivých postavy, tak i samotné vyústění vyprávění. A tak jenom čeká a čte dál, aby věděl, jak si s tím vším autor poradí.

Bylo by však asi přílišným zjednodušením redukovat celou knihu na pouhý symbolický zápas dobra a zla. Příběh je samozřejmě tímto prosycen, zcela určitě je v něm manifestováno poselství dobra. Možná je to pohádka, přinejmenším je však umně a čtivě napsaná a věrna autorově tvůrčí linii i jeho dávným sympatiím k hnutí hippies. Doufejme, že snad další knihou nás Coelho dokáže překvapit a překonat některé stále zřetelnější stereotypy, které jej posouvají stále blíž k autorům spotřebního čtiva. Ale na druhou stranu, kdo z nás nemá rád večerníčky.

(červenec 2001; pro Tvar)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]