[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Jaroslav Dietl: Doktor Markus a jeho rod (Praha: Jaroslava Jiskrová – Máj a Dokořán 2002)

Dobře odvedené řemeslo, dobře odvedená práce

Jaroslav Dietl: Doktor Markus a jeho rod (Praha: Máj a Dokořán 2002)Rozsáhlé dílo Jaroslava Dietla (1929 – 1985) je široké veřejnosti velmi dobře známo, především díky televizním obrazovkám. Známý scenárista a dramatik byl autorem mnoha populárních seriálů, které se těší neutuchajícímu diváckému zájmu, a to i přes jistou nevyváženost. Pravděpodobně nejznámějším Dietlovým scenáristickým počinem se stal seriál z lékařského prostředí Nemocnice na kraji města, sklízející úspěchy i v zahraničí.

Kdyby však nebyla nakladatelstvími Máj a Dokořán vydána kniha Doktor Markus a jeho rod, málokdo by tušil, že autor v roce 1980 dostal nabídku od tehdejší východoněmecké televize na podobný seriál. A tak se do tohoto divácky vděčného a atraktivního prostředí ještě jednou vrátil. Právě tato kniha je svědectvím o započaté práci, která však byla ještě v přípravné fázi přerušena. Zůstal pouze román o berlínské nemocnici Charité a třech generacích lékařů z rodiny Markusů, který sleduje jejich společně provázané osudy v letech 1913 až 1978.

Před čtenáři se tak ocitá svazek, který se stal především dobovým svědectvím. Je pravděpodobné, že v průběhu natáčení by docházelo k nejrůznějším scenáristickým úpravám, které by se pravděpodobně zpětně odrazily v knize samotné. To je ale spekulace, která zůstane, bohužel, již nezodpovězena. Jaroslav Dietl po sobě zanechal bezesporu čtivý román, který si své čtenáře najde. Nelze ale opominout, že ani v této knize se autor nevyhnul některým klišé a standardizovaným postupům, které mnohdy doprovázely jeho rozsáhlou tvorbu.

V románu je čtenářova pozornost sice dostatečně napínána, ale ti zkušenější brzy odhalí, jaké karty byly komu rozdány. Dramatik postavy obdařil postavy jak kladnými, tak i zápornými vlastnostmi a nedá se tvrdit, že by působily neživě. Přesto ale po přečtení zůstává jakýsi dojem schematičnosti. Lékaři pracující v státních zařízeních jsou automaticky kladnými postavami, lékaři soukromých ordinací zápornými. Stejně tak lze předpokládat, že tajená a oddalovaná láska bude po letech naplněna.

Knize po řemeslné stránce lze těžko co vytýkat. Na to byl Jaroslav Dietl příliš zkušeným profesionálem. Sága rodu Markusů tu prostě je a od prvních stran jaksi automaticky předpokládáme, že dědici lékařského řemesla v této rodině budou vždy.

Jinou otázkou je, zda se podařilo se Jaroslavu Dietlovi zachytit náročnou proměnu, kterou Německo v daném období prošlo. I když se velmi okrajově nevyhnul ani problematice poválečného odsunu Němců, ani stavbě Berlínské zdi, je na tuto otázku těžká odpověď. Leccos však napoví i skutečnost, že předpokládané televizní dílo nakonec realizováno nebylo.

Snad mohl podle tohoto Dietlova díla vzniknout další úspěšný televizní seriál, takto však zůstala pouze kniha v poměrně oddechovém stylu, která plně odpovídá podtitulu „televizní román“. Nic víc, ale taky nic míň. Prostě standardně odvedená práce profesionála, která je prosta překvapení.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, říjen 2002)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)

Úterní večer ve společnosti spisovatele Jana Němce (přidáno 12. 06. 2024)

Synonymum krajina ve vysílání zpravodajství regionální televize A11 (přidáno 08. 06. 2024)

Synonymum krajina – fotografie z uvedení a vernisáže (přidáno 04. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]