[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Landsmann Ivan

* 26. 2. 1949 Nový Jičín

prozaik

Literární slovník severní Moravy a Slezska (Olomouc: Votobia 2001)Ivan Landsmann se narodil 26. 2. 1949 v Novém Jičíně v rodině technického úředníka a dělnice. Později se rodina přestěhovala do dnešního Havířova. Nedokončil učení na malíře pokojů a od šestnácti let pracoval jako závozník. Po dvouleté vojenské službě (Přáslavice u Olomouce) nastoupil jako horník na uhelný důl Antonín Zápotocký. Zde zůstal šestnáct let. V tomto období se oženil a narodily se mu dvě dcery. V roce 1985 emigroval nejprve za svým bratrem do Kanady, po dvou měsících do Holandska, kde žije dodnes. Zde se seznámil se zpěvákem, básníkem a prozaikem Jaroslavem Hutkou, na jehož radu začal psát. Psaní mělo být jistou formou autoterapie.

Autobiografická próza Pestré vrstvy je první napsanou a vydanou Landsmannovou knihou. Její rukopis byl dokončen v červnu 1986 a na konci osmdesátých let připravován k vydání. Autor jej, společně s Jaroslavem Hutkou, zaslal do nakladatelství Sixty-Eight Publishers Josefa Škvoreckého. Kniha byla vydána až po třinácti letech od svého vzniku v roce 1999 v nakladatelství Torst.

Pestré vrstvy jsou rozděleny do dvou částí. I přes rozsáhlost díla (cca 450 stran) nelze Pestré vrstvy označit za román, ale spíše za románové vyprávění. Prvá část zachycuje vypravěčův život v hornickém prostředí a takřka celá se odehrává v podzemí, v prostorách dolů. Hornický kolektiv je zde zobrazen bez příkras a vytváří tak opozici k dobovému zobrazení tohoto kraje a prostředí oficiální „socrealistickou“ literaturou. Druhá část zachycuje emigraci vypravěče a jeho první kontakty se společností, od níž je oddělen jazykovou i sociální bariérou a v níž mu nezbývá něž se spolehnout na jemu neznámé lidi.

Kritikou byla próza kladně přijata pro její přímočarost vyprávění, pro zachycení zkušeností odpozorovaných z denního života. Svou úlohu sehrála také konjuktura autentické literatury a Landsmannův nesporný vypravěčský talent. Vyzdvihována byla i jazyková stránka díla, ve které se mísí slang, dialekt, argot, vulgarismy. V prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku 1999 zvítězila s naprostou převahou.

S osudy Ivana Landsmanna se setkáváme i na stránkách knihy Jaroslava Hutky Podzim je tady.
V rukopisech doposud zůstávají prózy Fotr (dopsáno 1989) a Vězení na svobodě (dopsáno 1995).

BIBLIOGRAFIE:

Landsmann, Ivan: Pestré vrstvy (P, 1999, Praha, Torst)

LITERATURA:


(Heslo pro Literární slovník severní Moravy a Slezska (2001; ISBN: 80-7198-515-5))

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)

Úterní večer ve společnosti spisovatele Jana Němce (přidáno 12. 06. 2024)

Synonymum krajina ve vysílání zpravodajství regionální televize A11 (přidáno 08. 06. 2024)

Synonymum krajina – fotografie z uvedení a vernisáže (přidáno 04. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]