[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Milena Fucimanová: Denní menu (Zlín: Kniha Zlín 2009)

Vítězové a poražení města B.

Milena Fucimanová: Denní menu (Zlín: Kniha Zlín 2009)Nakladatelství Kniha Zlín Marka Turni neexistuje příliš dlouho, i mezi těmi vzniklými po roce 1989 patří k těm mladším, svým edičním plánem však již několikrát dokázalo přitáhnou pozornost. Pro mne prozatím naposledy se tak stalo prózou Mileny Fucimanové (*1944) Denní menu (2009).

Již zkušená autorka, překladatelka, lingvistka a zakladatelka Divadla hudby a poezie Agadir (http://www.agadir.cz) v ní čtenáře seznamuje s malým městečkem B. na valašském venkově a několika jeho obyvateli. Zda je však lze ztotožnit přímo s Brumovem, ve kterém prožila řadu let a kterému je kniha věnována, je otázkou. Do příběhu vcházíme v okamžiku, kdy zde byla právě dokončena ochrana zámeckého atria před holuby natažením drátěné sítě. Práce však byla zfušována, a tak se dětem z mateřské školky, která se v tomto v minulosti znárodněném zámečku nachází, každý den místo odpoledního odpočinku nabízí pohled na trýzněné a umírající ptáky. Děje se tak, aniž by přitom jejich učitelky o tom měly tušení. A tak nakonec musí ředitelku Hedviku, jinak též jednu z protagonistek příběhu, na tuto skutečnost upozornit vysloužilý středoškolský pedagog a obecní zastupitel Josef Ká., druhá z hlavních postav. Ten se do Hedviky zamiluje, ale jeho cit není opětován.

Nedaří se oživit ani vymřelé pouto mezi ním a jeho bývalou a těžce nemocnou ženou, místo citu nastupuje pouze soucit. Ostatně motivy odcizení, nenaplněné lásky a zklamání prostupují celou prózu jako příznaky života v moderní době.

Původně banální událost, kterou by vyřešil drobný zásah řemeslníků, přerůstá ve větší problém, do kterého zabředává stále více postav a komunálních politiků. Nakonec se podaří nekončící peripetie a záležitost s ochrannou sítí vyřešit až díky noční pirátské akci.

Mám vlastně ke knize, která mne opravdu příjemně překvapila, jen dvě nepříliš významné výhrady. Obě pro mne představují jistou zbytečnou literárnost. První souvisí se jménem Josefa Ká., které až možná příliš zřetelně nabízí aluzi na známého Kafkova hrdinu. Tato skutečnost, navíc ve vztahu k zámku, zprvu svádí k jakési modelové četbě a konfrontaci s všeobecně známým příběhem. Druhá pak spočívá ve filmových názvech kapitol, detail, celek, polocelek. Z mého pohledu jsou možná nadbytečné. S autorkou samotnou a její tvorbou se můžete blíže seznámit na stránkách http://www.milenafucimanova.wz.cz.

(Recenze pro Texty 48)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Nový přírůstek: Zdeněk Volf – Z osrdcení (přidáno 05. 07. 2024)

Zdeněk Volf: Z osrdcení (2024) (přidáno 03. 07. 2024)

Klára Goldstein (přidáno 27. 06. 2024)

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]