[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Rudolf Sloboda: Láska (Brno: Větrné mlýny 2006)

Den, kdy ženy předaly vládu mužům

Rudolf Sloboda: Láska (Brno: Větrné mlýny 2006)Veterán slovenské prózy Rudolf Sloboda (1938-1995) a jeden z jejich nejvýznamnějších tvůrců bohužel nepatří v českých zemích k těm nejznámějším spisovatelům. Škoda, zcela jistě by si to zasloužil. Svůj vliv na tom má dozajista tradiční a obecné české přehlížení slovenské literatury, které bylo dlouhodobým jevem. Nyní je navíc u nastupující čtenářské generace posíleno jistou neznalostí slovenštiny. A i když obecně byla znalost nebo naposlouchanost slovenštiny v minulostí mnohem větší, přece jen knihy slovenských spisovatelů u nás vycházely v překladech, a to i Slobodovy prózy Narcis a Rozum. Proto není divu, že našemu čtenáři bude bližší české vydání románu Láska v nakladatelství Větrné mlýny v překladu Jana Antonína Pitinského, než již delší dobu velmi dobře připravené, ale také u nás dostupné, svazky slovenského nakladatelství Koloman Kertész Bagala. Právě pro velkou blízkost a srozumitelnost jazyka se jedná pro překladatele o úkol obtížný. J. A. Pitínský v něm však obstál.

Zajímavá je již historie vzniku samotné knihy. Nejprve nutno připomenout, že kniha vznikla na počátku sedmdesátých let a její vydání v nakladatelství Smena bylo v roce 1974 cenzurou odmítnuto. Až do roku 1996 byla však považována za ztracenou. A poprvé vychází až v roce 2002, tehdy ještě s názvem Pämati. Byť nakonec kniha díky editorům změnila název, neboť ten byl použit mezitím pro jiné autorovo dílo, stále si zachovala svůj deníkový a autobiografický charakter, se kterým vznikala. Díky tomu jsem osobně přistupoval k tomuto svazku obezřetně, neboť nemám přílišné důvěry v podobně utvářená literární díla, zároveň však se znalostí některých jeho knih předchozích. Naštěstí v Slobodově podání nečteme jen nahodilé deníkové záznamy spojené jen časovou osou. Jistě, všechny rysy tohoto druhu literatury jsou přítomny a vzájemně se prolínají: úvahy, fragmentární poznámky, vzpomínky, výpisky z četby. Přestože autor s deníkem se vědomě pracuje, stačí připomenout jeho vzpomínky na mnohokrát začínané deníky otce, kniha je koncipována jako uzavřený celek. Je na ni však patrná jistá torzovitost. Nejedná se však o důležitou věc, neboť Slobodův příběh jaksi nevyžaduje konec ani začátek.

Autorův život byl plný zvratů a skončil tragicky, sebevraždou. Je přirozené, že rozporuplnost jeho konání se v mnohém odrazila i v jeho díle a nejpatrněji právě v této jeho knize. Láska však zcela jistě překračuje hranice autobiografického žánru. Svou otevřeností, ale zároveň svou vysokou literární hodnotou je v českém kontextu Slobodovým blížencem některými svými díly pravděpodobně nejblíže Ludvík Vaculík.

Jedná se o nakladatelstvím vzorně připravený svazek, který obsahuje nejenom předmluvu A. J. Liehma, ale také doslov Ľubomíra Feldeka, poznámku překladatele a velmi podrobné kalendarium. Knihu lze tedy chápat i jako základní zdroj informací o autorovi. Bylo by škoda, kdyby byl právě tento román českými čtenáři opomenut, neboť si plným právem zasluhuje jejich pozornost.

 

(Recenze pro Týdeník Rozhlas)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]