[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Scarlett Thomasová: PopCo (Brno: Host 2010)

Pokusit se změnit svět

Scarlett Thomasová: PopCo (Brno: Host 2010)Nad románem PopCo autorky Scarlett Thomasové (Host 2010) pravděpodobně zajásá každý milovník křížovek, rébusů, tajemství a spikleneckých teorií. Britská autorka vypráví příběh devětadvacetileté návrhářky Alice Butlerové, která je zaměstnána ve vývojovém oddělení korporace Popco, třetí největší hračkářské společnosti na světě. Je autorkou úspěšných špionážních a pátračských sad pro kluky a snaží se je dále rozšířit. Úspěšnost její práce je poměřována úspěchem finálního produktu. Jednoho dne je pozvána do firemního střediska, kde se má nakonec jako jedna z vyvolených podílet na vývoji produktu pro -náctiletá děvčata. Právě ta představují zákaznickou skupinu, která vzdoruje marketingovým snahám. Návrháři mají tuto bariéru překonat.

Samotářská hrdinka žije po smrti matky a poté, co ji opustil otec, u dědečka a babičky, kryptografů. Babička se jako matematička podílela na rozšifrování Enigmy, dědeček působil jako špion. Prarodiče ani po válce neopouštějí své ideály o lepší společnosti a Alice je jimi ovlivněna – od útlého mládí luští šifry a kódy, zabývá se matematikou, ale také se snaží odhalit tajemství v dědečkově minulosti.

Je tedy zřejmé, že hrdinka se odlišuje od svého okolí, i při své úspěšné práci pro společnost PopCo se potýká s morálními dilematy. Například s tím, že výroba v nejlevnějších oblastech připravuje jinde o práci někoho jiného. Zjišťuje, že není sama, podobně uvažujících kolegů či pracovníků v jiných firmách je víc. Dokonce tvoří vlastní anti-organizaci. Nelze-li se systémem bojovat silou, je nutné přijmout jeho vlastní zbraně, pokusit se ho infiltrovat a nahlodat zevnitř.

PopCo je zručně napsaný román, který pobaví, byť závěrečná část je možná lehce manifestní. Scarlett Thomasová nabízí nejen vzrušení, ale i výlet dějinami kryptografie. Není náhodou, že v roce 2004 byl její román zvolen knihou roku v Time Out a The Independent on Sunday. Zajímavostí je také seznam literatury, kterou autorka v souvislosti s napsáním této knihy nastudovala. Nejen proto působí tedy zvolené zákulisí marketingového prostředí věrohodně. Prostě knížka, kterou si užijete.


 

(Recenze pro Týdeník Rozhlas 42/2010)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Pár pohledů z očí do očí… (přidáno 26. 03. 2023)

Domácí básnění (F. Rantl, Alžběta Michalová, Yveta Shanfeldová) (přidáno 20. 03. 2023)

„Ediční plán“ Klenova (přidáno 14. 03. 2023)

Něco chystám (přidáno 28. 02. 2023)

Sborník literárních úvah a vzpomínek k 75. narozeninám Čeňka Kramoliše (1937) (přidáno 27. 02. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]