[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]
Řeknu to hned na počátku, pro mne je román Laureen Groffové Templetonské příšery (Host 2009 ,překlad Tomáš Kačer) tím typem knihy, kterou by chtěla napsat většina autorů. A to poutavým příběhem ze současnosti, někde na hranici detektivky, jinde na hranici historického dokumentu.
Pokud přistoupíte na autorčinu hru, nebude vás směs reálného, mýtického a fiktivního nudit. Základní dějová osa není příliš složitá. Sleduje osudy Willie Uptonové ,přímé dědičky zakladatele města Templeton, která se do něj vrací po krachu svého milostného života a v jiném stavu. Její příjezd je spojen také s úmrtím a nečekaným objevením mytické příšery žijící v místním jezeru. Willie nehledá pouze sebe samu, ale i odpověď na otázku, kdo je jejím otcem. Náplní dnů se tedy stává až detektivní pátrání. Fiktivní městečko Templeton,které je místem děje ,je inspirováno nejenom rodištěm autorky - Cooperstownem pojmenovaným podle slavného romanopisce J. F. Coopera -, ale další inspiraci spisovatelka nalezla v městečku z Cooperovy knihy Průkopníci. Pro nás bude jméno tohoto romanopisce asi navždy spojeno především s Posledním Mohykánem a s příběhy Kožené punčochy, ale jeho tvorba je především dílem, které leželo u samotných kořenů moderní americké literatury a silně podpořilo sebeuvědomovací proces amerického národa.
Rozsáhlý a informacemi nabitý příběh s autobiografickými rysy je pevně zasazen do širších reálií americké historie. Sympatické na něm je, že byť se dotýká několika tradičních ikon (například baseball), neboří je a ani si nehraje na nic víc ,než čím je. Autorce se v její románové prvotině podařil ten správný mix všech přísad.
Genealogie vlastního rodu, láska ke konkrétnímu místu, hluboce zapuštěné kořeny, místo s vlastní mytologií, poetikou a historií, příběh s detektivním nádechem. Ukazuje se, že postmoderní přístup má stále co nabídnout. Osobně nenacházím, co bych knize vytkl. A být hnidopichem by mi v tomto případě připadalo malicherné. Zcela chápu,proč byl na americkém serveru Amazon tento román zařazen mezi nejlepší knihy roku 2008. Mne osobně autorčin svět také okouzlil. Ano, i já bych chtěl vidět vynořit se templetonskou příšeru z jezera a být strážcem tajemství její existence.
Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.
Přečtěte si, co píšu na blogu:
Pár pohledů z očí do očí… (přidáno 26. 03. 2023)
Domácí básnění (F. Rantl, Alžběta Michalová, Yveta Shanfeldová) (přidáno 20. 03. 2023)
„Ediční plán“ Klenova (přidáno 14. 03. 2023)
Něco chystám (přidáno 28. 02. 2023)
Sborník literárních úvah a vzpomínek k 75. narozeninám Čeňka Kramoliše (1937) (přidáno 27. 02. 2023)
[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]