[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Jean Marie de Roblés: Tam, kde jsou tygři domovem (Brno: Host 2010)

Velkoměstem, pralesem – s Roblésem

Jean Marie de Roblés: Tam, kde jsou tygři domovem (Brno: Host 2010)Rozsáhlý sedmisetstránkový román Tam,kde jsou tygři domovem francouzského autora alžírského původu Jeana-Marie Blase de Roblés (Host 2010, překlad Ladislav Václavík)předcházela znamenitá pověst a informace, že patří k tomu nejlepšímu, co současná francouzská literatura nabízí. Umně spletený příběh nás zavede jak do hlubin barokní Evropy 17. století, tak i do současného brazilského velkoměsta a amazonského pralesa.

Události jsou propojeny skutečnou historickou postavou - kongeniálním německým jezuitou Athanasiem Kircherem. Ten je ostatně s českými zeměmi spjat neúspěšnou snahou o rozluštění Voynichova manuskriptu. Zatímco v malém brazilském městečku německý korespondent Eléazard von Wogau připravuje k vydání objevený životopis tohoto zakladatele egyptologie, jehož pasážemi je příběh prokládán, jeho bývalá žena ve stejnou dobu vyráží na geologickou expedici za jedinečnými fosíliemi a dcera si zatím užívá drog a volné lásky při univerzitních studiích etnologie. Byť se všechny příběhy košatého vyprávění nakonec protnou ,nebylo by spravedlivé vyzrazovat zápletku této postmoderní hry s mystifikací.

Autorovi nelze upřít talent, schopnost vyprávět ani mimořádný přehled hraničící až s encyklopedickou šíří znalostí. Byť se jedná o jiný typ autora, nabízí se srovnání (a také mnohokrát zaznělo) s Umbertem Ekem a jeho díly, v tomto kontextu pak především s románem Ostrov včerejšího dne. Jean-Marie Blas de Robles disponuje podobnou erudicí a zvláště intelektuálové se při četbě jeho potmoderního opusu mohou vyžívat. Román si zcela jistě pozornost zaslouží, některé jeho pasáže jsou okouzlující a ani při svém rozsahu nenudí. Čtenář si zkrátka přijde na své.

Próza Tam, kde jsou tygři domovem znovu dokazuje, že možnosti klasického románu a vyprávění stále nejsou vyčerpány a je co nabídnout. Přesto si nejsem zcela jistý, zda se jedná o výjimečné dílo, o knihu, ke které se budeme i s odstupem let vracet. Spíše ne. Avšak přesto jde o kvalitní oddechovou četbu, kterou lze s klidným srdcem doporučit.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, 3. 8. 2010)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Pár pohledů z očí do očí… (přidáno 26. 03. 2023)

Domácí básnění (F. Rantl, Alžběta Michalová, Yveta Shanfeldová) (přidáno 20. 03. 2023)

„Ediční plán“ Klenova (přidáno 14. 03. 2023)

Něco chystám (přidáno 28. 02. 2023)

Sborník literárních úvah a vzpomínek k 75. narozeninám Čeňka Kramoliše (1937) (přidáno 27. 02. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]