[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


Jean Marie de Roblés: Tam, kde jsou tygři domovem (Brno: Host 2010)

Velkoměstem, pralesem – s Roblésem

Jean Marie de Roblés: Tam, kde jsou tygři domovem (Brno: Host 2010)Rozsáhlý sedmisetstránkový román Tam,kde jsou tygři domovem francouzského autora alžírského původu Jeana-Marie Blase de Roblés (Host 2010, překlad Ladislav Václavík)předcházela znamenitá pověst a informace, že patří k tomu nejlepšímu, co současná francouzská literatura nabízí. Umně spletený příběh nás zavede jak do hlubin barokní Evropy 17. století, tak i do současného brazilského velkoměsta a amazonského pralesa.

Události jsou propojeny skutečnou historickou postavou - kongeniálním německým jezuitou Athanasiem Kircherem. Ten je ostatně s českými zeměmi spjat neúspěšnou snahou o rozluštění Voynichova manuskriptu. Zatímco v malém brazilském městečku německý korespondent Eléazard von Wogau připravuje k vydání objevený životopis tohoto zakladatele egyptologie, jehož pasážemi je příběh prokládán, jeho bývalá žena ve stejnou dobu vyráží na geologickou expedici za jedinečnými fosíliemi a dcera si zatím užívá drog a volné lásky při univerzitních studiích etnologie. Byť se všechny příběhy košatého vyprávění nakonec protnou ,nebylo by spravedlivé vyzrazovat zápletku této postmoderní hry s mystifikací.

Autorovi nelze upřít talent, schopnost vyprávět ani mimořádný přehled hraničící až s encyklopedickou šíří znalostí. Byť se jedná o jiný typ autora, nabízí se srovnání (a také mnohokrát zaznělo) s Umbertem Ekem a jeho díly, v tomto kontextu pak především s románem Ostrov včerejšího dne. Jean-Marie Blas de Robles disponuje podobnou erudicí a zvláště intelektuálové se při četbě jeho potmoderního opusu mohou vyžívat. Román si zcela jistě pozornost zaslouží, některé jeho pasáže jsou okouzlující a ani při svém rozsahu nenudí. Čtenář si zkrátka přijde na své.

Próza Tam, kde jsou tygři domovem znovu dokazuje, že možnosti klasického románu a vyprávění stále nejsou vyčerpány a je co nabídnout. Přesto si nejsem zcela jistý, zda se jedná o výjimečné dílo, o knihu, ke které se budeme i s odstupem let vracet. Spíše ne. Avšak přesto jde o kvalitní oddechovou četbu, kterou lze s klidným srdcem doporučit.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, 3. 8. 2010)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Pomalu… (přidáno 10. 04. 2024)

Rozhovor s Robertem Goláněm v Patriotu (přidáno 09. 04. 2024)

Boží mlat Jana Dadáka v Poetickém klubu (přidáno 22. 03. 2024)

Jsem tma. Duběnkový inkoust, edice 2024 (přidáno 18. 03. 2024)

Duběnky ve varu (přidáno 15. 03. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]