[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Čtenáři a internauti1 (Brno: Host a Národní knihovna )

Co čteme a proč

ISBN: 9788072945153

Jiří Trávníček: Čtenáři a internauti (Brno: Host a Národní knihovna 2011)

Knihami postupně začínáme označovat jiné věci, než jsme byli zvyklí v posledních staletích. Tu změnu pozorujeme všichni. V rukou čtenářů se objevují čtečky, tablety a chytré mobily, se kterými se potkáváme stále častěji. O čtení na internetu ani nemluvě. Vydavatelé novin tuto změnu již pocítili a musí se jí přizpůsobit, ať už vydáváním elektronických verzí titulů, nebo přímo speciálními aplikacemi pro jednotlivé platformy. Na řadě jsou i nakladatelé a knihkupci. Slýcháme nářky nad tím, že se málo čte; ale jsou oprávněné? Nebo čteme pořád, ale jen něco jiného?

Nejenom na tyto otázky se snaží dát odpověď kniha známého literárního vědce, kritika a editora Jiřího Trávníčka Čtenáři a internauti (Host, Národní knihovna). Autorem předkládaný popis situace a vyplývající závěry jsou podloženy rozsáhlým statistickým průzkumem. Problematice čtenářství se Jiří Trávníček věnuje v rámci projektu Čtenáři a čtení v České republice dlouhodobě, již od roku 2007, aktuální titul navazuje na předchozí publikaci Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2008).

Byť se jedná především o předložení a interpretaci shromážděných dat, jedná se o knihu zajímavou a potřebnou, a to nejenom pro nakladatelskou a vydavatelskou obec či knihovníky, ale pro celou společnost. Pro všechny jsou informace o aktuálním stavu a možném směřování důležité, především pak jejich obecné závěry. Ty přinášejí potvrzení skutečnosti, že byť přibylo těch, co číst musí, čte se méně. Důležité je však také srovnání s ostatními zeměmi stejně jako informace, ze kterých vyplývá, že část naší populace se na vlastní čtenářské nohy nikdy nepostaví a potřebu čtení nepociťuje. A také to, že výsledky čtenářské gramotnosti se u nás stále zhoršují. A to rozhodně není dobrá zpráva. Jsou to alarmující signály, které v lecčems vypovídají i o obecné úrovni vzdělání.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas 52/2011)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]