[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Princ Václav (Praha: vlastním nákladem )

Nová interpretace starého příběhu

ISBN: 9788025484104

Oldřich Brož: Princ Václav

Za dobrodružstvími se není zapotřebí obracet jen do světů fantazie. Mnohdy stačí do minulosti, a to dokonce i té české. Málokterá historická postava našich dějin k sobě poutá tolik pozornosti jako kníže Václav. Doba jeho života je z našeho pohledu chudá na informace, také o něm samotném panuje mnoho dohadů. Nově se jeho život pokusil uchopit Oldřich Brož v historickém románu Princ Václav.

Zcela jistě zaujme již samotné zpracování knihy z dílny známého studia Designiq. Obálka knihy, přední strana a hřbet, jsou opatřeny ražbou svatováclavského denáru. Na jednoduché černé ploše se jedná o výrazný výtvarný prvek.

Pozornost si však zasluhuje i samotný příběh, který je napsán svižným a lehce archaizujícím stylem. Čte se jedním dechem a autorovi se stále daří udržovat čtenářovu pozornost. Václav sám je na pozadí zániku pohanského řádu a nástupu řádu křesťanského vylíčen nikoliv jako světec, ale živě a plasticky. Snoubí se v něm postava bojovníka a hluboce věřícího zároveň. Vzhledem k tomu,že historických faktů,o které by se dalo opírat,je poskrovnu,je nutno autorský přístup brát s rezervou. A mít na paměti,že nečteme učebnici dějepisu. Pár drobností překvapí,autor svou obrazotvornost v některých místech popouští,ale děje se tak v hranicích možného. Stačí si například vzpomenout,že vikingská stráž chránící svého pána má oporu již v textech legend,se kterými autor pracoval. Ostatně samotná svatováclavská přílba je opatřena chráničem nosu a očí,který po-chází právě ze starší vikingské výstroje.

Příběh končí okamžikem úmrtí Václavova otce. Jak autor v předmluvě avizuje,měl by následovat svazek navazující. Není proč se netěšit,již tento román je svědectvím,že i dobře známá látka má stále co nabídnout.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, 23. 8. 2011)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]