[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Princ Václav (Praha: vlastním nákladem )

Nová interpretace starého příběhu

ISBN: 9788025484104

Oldřich Brož: Princ Václav

Za dobrodružstvími se není zapotřebí obracet jen do světů fantazie. Mnohdy stačí do minulosti, a to dokonce i té české. Málokterá historická postava našich dějin k sobě poutá tolik pozornosti jako kníže Václav. Doba jeho života je z našeho pohledu chudá na informace, také o něm samotném panuje mnoho dohadů. Nově se jeho život pokusil uchopit Oldřich Brož v historickém románu Princ Václav.

Zcela jistě zaujme již samotné zpracování knihy z dílny známého studia Designiq. Obálka knihy, přední strana a hřbet, jsou opatřeny ražbou svatováclavského denáru. Na jednoduché černé ploše se jedná o výrazný výtvarný prvek.

Pozornost si však zasluhuje i samotný příběh, který je napsán svižným a lehce archaizujícím stylem. Čte se jedním dechem a autorovi se stále daří udržovat čtenářovu pozornost. Václav sám je na pozadí zániku pohanského řádu a nástupu řádu křesťanského vylíčen nikoliv jako světec, ale živě a plasticky. Snoubí se v něm postava bojovníka a hluboce věřícího zároveň. Vzhledem k tomu,že historických faktů,o které by se dalo opírat,je poskrovnu,je nutno autorský přístup brát s rezervou. A mít na paměti,že nečteme učebnici dějepisu. Pár drobností překvapí,autor svou obrazotvornost v některých místech popouští,ale děje se tak v hranicích možného. Stačí si například vzpomenout,že vikingská stráž chránící svého pána má oporu již v textech legend,se kterými autor pracoval. Ostatně samotná svatováclavská přílba je opatřena chráničem nosu a očí,který po-chází právě ze starší vikingské výstroje.

Příběh končí okamžikem úmrtí Václavova otce. Jak autor v předmluvě avizuje,měl by následovat svazek navazující. Není proč se netěšit,již tento román je svědectvím,že i dobře známá látka má stále co nabídnout.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, 23. 8. 2011)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Stanislav Biler (přidáno 23. 05. 2024)

Aurora Borealis (přidáno 11. 05. 2024)

Jak vznikala naše bibliofilie Synonymum krajiny (přidáno 30. 04. 2024)

Pavel Kotrla – Libor Sošťák: Synonymum krajina (2024) (přidáno 28. 04. 2024)

Objednávka knihy Synonymum krajina (přidáno 25. 04. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]