[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Falzum (Brno: Host )

Vraždy a umění, umění a vraždy

ISBN: 978-80-7294-589-4

Roman Ludva: Falzum

Knihy Romana Ludvy byly vždy určeny spíše náročnějším čtenářům nebo se aspoň k tomuto publiku obracely. Snad i proto autorovo jméno nepatří k těm mediálně nejznámějším, přestože jeho předchozích pět knih došlo patřičného a zaslouženého kritického ohlasu.

Nejnovější povídková sbírka Falzum (2012) by tuto skutečnost mohla změnit. Pět detektivních příběhů nás přivádí do uměleckého prostředí, které autor velmi dobře zná. Je však znám i svou scenáristickou spoluprací s Českou televizí (pohádka Království potoků) a právě tuto zkušenost v nejnovější knize zužitkoval. Povídky jsou koncipovány tak, že šije dokážeme představit jako epizody detektivního seriálu. A pro tento účel asi i psány byly.

Dva vyšetřovatelé, kteří se potkají u prvního případu, mají zcela odlišné kořeny. První- horal z venkova, milující vlaky a jízdní řády, druhý - intelektuál se zálibou v kavárnách, sladkostech a v umění. Tato navzájem nesourodá a na protikladech vystavěná dvojice detektivů vytvoří funkční tým. A i přes Ludvovu zřetelnou návaznost na klasickou detektivku se spíše než o dvojici typu Holmes & Watson jedná o rovnocenné partnery. U detektivek se nesluší vyzrazovat obsah, snad postačí konstatování, že ve všech povídkách se setkáváme s vraždou a vždy se dotýkají i umění. A tak sledujeme záhadu falešného gotického zvonu a související vraždu faráře a mordy známého sběratele, kurátora a úspěšného malíře. Ale také dvě vraždy, ve kterých svou roli hraje soška pelikána a které od sebe dělí řada let.

Ludvovy povídky stojí za přečtení, zvláště pokud jste milovníky umění. Navíc olomoucká krádež Picassových a Renoirových děl ukazuje, že ani v českém prostředí se nemusí jednat nutně o nadsázku, ale zcela reálnou možnost. Je příjemné, objeví-li se mezi autory detektivek i zajímavější jméno z české provenience, zvláště nyní, v aktuální záplavě titulů severských autorů. Otázkou aleje, zda právě milovníci detektivek nebudou lehce zklamou, protože pár prohřešků proti žánru by se v Ludvových povídkách našlo.

(Recenze pro Týdeník Rozhlas, 6. 11. 2012)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]