[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Matky (Brno: Host )

Matky matek a děti dcer

ISBN: 978-80-7294-729-4

Pavol Rankov: Matky

Spisovatel Pavel Rankov (1964) je jako jeden z mála autorů současné slovenské literatury představován i českému publiku. Po výrazném a oceňovaném románu Stalo se prvního září (nebo někdy jindy) nyní vydalo nakladatelství Host v češtině i jeho román Matky.

Autor tentokrát svou pozornost upřel na zobrazení mateřství v mezních podmínkách. Do děje vstupujeme v okamžiku, kdy Zuzana Lauková na samotném konci války počne dítě se sovětským partyzánem, který je však vzápětí zastřelen. Již těhotná se dostává shodou nešťastných okolností do sovětského zajateckého a později pracovního tábora, kde je nucena v tvrdých podmínkách a ve společnosti skutečných zločinců, polických vězňů a krutých dozorců strávit několik dlouhých let. Podaří se jí však přežít a neztratit víru.

Přežije i její dítě a matka dostane dokonce šanci podílet se i v těchto podmínkách na jeho výchově. Její příběh, který později zapisuje studentka Lucie, se stává tématem diplomové práce z oboru vyprávěné historie. Požadavek školitele na striktně chladný vědecký odstup je nerealistický a Lucie, sama nastávající svobodná matka, se s vypravěčkou sblíží. Román se tak eklekticky uzavírá vzájemným prolnutím osudů a čas zde získává i jakýsi cyklický rozměr rámovaný od početí dítěte vypravěčky k porodu zapisující studentky.

Rankov je autor poučený i moderními teoretickými přístupy k psaní a ve své próze dokáže tyto znalosti zužitkovat. Naštěstí s jistým ironickým odstupem a nadhledem, který zasvěcené potěší a ostatní čtenáře nudit nebude. Jedna z vedlejších postav románu je dokonce nositelkou autorova příjmení. Zajímavé je, že s podobně kompozičně vystavěným románem, kde se střídá několik rovin a který se zaměřuje na silné osudy žen, jsme se mohli nedávno setkat i v české literatuře, konkrétně u Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové. Styčných bodů by se ostatně mezi těmito prózami našlo více.

Nový román Pavla Rankova opět potvrzuje, že slovenskou literaturu je dobré sledovat. Nabízí mnohá příjemná překvapení a tato kniha je jedním z nich. Co na tom, že velké dějiny zde opět nevybíravým způsobem špásují s osudy jedinců. Jinak to snad ani nejde.

(Týdeník Rozhlas, 26/2013)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]