[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Hotýlek (Brno: Host )

Příběh chybějícího hrdinství

ISBN: 978-80-7491-496-6

Alena Mornštajnová: Hotýlek

Nový román Hotýlek (2015) Aleny Mornštajnové je čistě a svižně napsané vyprávění. Potvrzuje skutečnost, kterou jsme mohli pozorovat už v autorčině prvotině Slepá mapa (2013), a to že ovládá řemeslo, dokáže budovat kompozici příběhu a umí vyprávět. Událostmi nabitá kniha přináší příběh vyprávěný se suverénní jistotou a je košatější a jiskrnější než prvotina.

Název románu odkazuje k hotelu pana Leopolda, který byl založen za první republiky a který kromě běžných služeb poskytuje také služby hodinového hotelu. Děj začíná narozením vnuka Václava Mánesa za druhé světové války, souběžným úmrtím jeho otce a končí v devadesátých letech minulého století. Hlavní postava (těžko hovořit o hrdinovi, toho kniha nemá) proplouvá všemi dějinnými zvraty bez větších potíží, často na úkor ostatních a s pozorností upřenou hlavně k sobě. Celý protagonistův život je spjat se zájezdním hotýlkem nedaleko města. Ani přes znárodnění a změnu režimu nejsou služby poskytované milencům a záletným dvojicím nijak omezeny. A v restituci se pak hotel rodině Mánesových vrací po všech peripetiích zpět.

Autorka přináší velmi uvěřitelný příběh, který se mohl klidně stát. Sama je spíše pozorovatelem než hodnotitelem. Toto ponechává na čtenáři. Po formální stránce není románu co vytýkat. Snad jen zasazením do nekonkrétního prostředí českého maloměsta si autorka ulehčila práci a vytvořila určitou modelovou scenerii. Větší prostor sice mohl být věnován vnitřnímu životu postav, ale lze vůbec něco takového očekávat u postav, které jsou obrazem českého maloměšťactví?

Román je tak především popisem stavu a v tomto ohledu se jedná o dílo standardní. Rozšiřuje řadu děl, která reflektují minulé období, nijak se s ním však nevyrovnávají. Pro to chybí větší odstup či nadhled, záblesk ironie či humoru, jež by vtiskly knize punc osobitosti. Příběhu s otevřeným koncem chybí hrdinství a katarze a vyznívá tak nějak do ztracena. Ale rozhodně se nejedná o zklamání. Je-li slyšet volání po kvalitním mainstreamu, pak tento čtivý román je právě jednou z odpovědí.

(Týdeník Rozhlas, 29/2015)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Stanislav Biler (přidáno 23. 05. 2024)

Aurora Borealis (přidáno 11. 05. 2024)

Jak vznikala naše bibliofilie Synonymum krajiny (přidáno 30. 04. 2024)

Pavel Kotrla – Libor Sošťák: Synonymum krajina (2024) (přidáno 28. 04. 2024)

Objednávka knihy Synonymum krajina (přidáno 25. 04. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]