[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Příběh strýčka Martina (Freetim(e)publishing )

Tajemné počátky českých dějin

ISBN: ?

Patrik Zandl: Příběh strýčka Martina

Patrik Zandl je široké veřejnosti znám především jako odborník na informační technologie, telekomunikace a internet (mj. bývalý šéfredaktor odborného portálu Lupa). Krom knih spjatých s touto oblastí je i autorem i knih beletristických (Flotila země a Koncernová pětiletka). Nyní se představuje třetí prózou, rozsáhlým románem Příběh strýčka Martina (Freetim(e) publishing, 2014).

Ten získal svou pozornost již v době svého zvyku, kdy byl na pokračování publikován na serveru Bloguje.cz, později přímo na stránkách www.pribehstrycka.cz. Již tehdy bylo patrné, že se jedná o dílo z běžné internetové literatury vybočující. I v samotném finále se pak promítlo autorovo zaujetí pro nové a vydání titulu mohli podpořit sami čtenáři pomocí crowdfundingu (spolufinancování).

Do třiatřiceti kapitol rozvržený příběh se svižným spádem střídá dvě roviny vyprávění. V té prvé, v až deníkových záznamech studentky Veroniky, sledujeme pátrání po osudech záhadného „strýčka“ Martina, dávného rodinného přítele a člena záhadné Devítky. V té druhé jsme pak retrospektivně přenášení do minulosti, konkrétně do období legendami opředených počátků českého státu, kdy na trůn po Václavu usedá jeho bratr a vrah Boleslav. A jako už tolikrát, příběh současný s minulostí přímo souvisí. Zandl ukazuje, že minulost nemusí být nudná a že lze na jejím podkladu postavit chytrý a přitom událostmi nabitý příběh. Občasné pomrkávání okem na čtenáře je pak svědectvím, že autor tak nějak tuší, s jakými knihami může být ta jeho porovnávána. Snad přímo se nabízí jméno Dana Browna. Dotýká se jeho románů nejen skrytým tajemstvím ležícím u kořenů lidské civilizace a tajným společenstvím ovlivňujícím z pozadí chod dějin.

Zandl naštěstí vyprávění nezavršuje žádnými velkými pravdami. Na konci příběhu jsme nakonec vlastně tam, kde jsme byli i na jeho počátku. Sice se hodně odehrálo, ale jak v románu samostatném víckrát zazní: cesta je důležitější než cíl. A na té cestě se jako čtenář nejenom slušně bavíte, ale i něčemu přiučíte, hlavně pak z historie počátků našeho státu.

Jistě, jedná se o historii smíchanou s řádnou dávkou fikce a fantazie, ale je to mix vyvážený a potěšující. Jen v poslední části románu, jako kdyby autor přesně nevěděl, jak dotáhnout příběh do úspěšného finále. Ale ani závěr rozhodně není žádným zklamáním. Jen se prostě nekoná velkolepé hollywoodské finále. Román je příjemným oddechovým čtením, které má šanci zaujmout nejen příznivce historie, ale i dobrodružné a fantastické literatury.

(2014, otištěno asi v Týdeníku Rozhlas)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Nový přírůstek: Zdeněk Volf – Z osrdcení (přidáno 05. 07. 2024)

Zdeněk Volf: Z osrdcení (2024) (přidáno 03. 07. 2024)

Klára Goldstein (přidáno 27. 06. 2024)

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]