[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Loď z vody (Praha: Runa )

Magie ukotvená ve všednosti

ISBN: 978-80-87792-22-3

Pavao Pavličić: Loď z vody

Při veškeré lásce Čechů k Chorvatsku leží náš zájem o literaturu tohoto jihoslovanského národa na okraji zájmu. A tak se příliš velkým počtem přeložených knih, hlavně z posledních desetiletí, chlubit nemůžeme a řada jmen nám zůstává utajena. Ale existují výjimky. Tu světlou představuje Pavao Pavličič.

Z rozsáhlého díla tohoto chorvatského prozaika jsme sice měli dosud dostupnou jen jednu knihu, Večerní akt, která vyšla již před dvaceti lety, ale hned tři další nám pak nabízí blízká slovenština. Pavličič významně spoluvytvářel tvář moderní chorvatské literatury a je autorem více než padesáti knih, které pak ještě doplňuje desítka filmových scénářů. Nelze opomenout ani jeho práci literárního teoretika a historika, věnuje se především staré chorvatské literatuře. Jistý předěl vjeho košaté tvorbě představuje sbírka dvaceti krátkých povídek Loď z vody z roku 1972, kterou nynív překladu Jana Doležala vydalo nakladatelství Runa. Sbírka pochází z autorova prvního tvůrčího období, kdy ještě u něj nedocházelo k později tak charakteristickému prolínání detektivního příběhu, fikce a fantastických prvků. To zahájila až jeho povídková sbírka Dobrý duch Záhřebu (1976). Ale snad se někdy dočkáme i těchto překladů. Zde zrod budoucího čelného vypravěče tzv. skupiny borgesovců teprve sledujeme. Přesto se jedná o významnou knihu pro chorvatskou literaturu sedmdesátých let.

Už tady jsme svědky podivných událostí procházejících životy hrdinů. Běžní lidé jsou obdaření, často znenadání, ne zcela obvyklými schopnostmi. Ale situace a události se odehrávajíjaksi přirozeně, bez puncu senzačnosti, tak nějak na okraji. V Pavličičově podání nabudete dojmu, že záhady se prostě běžně dějí. Texty jsou navíc svázány s krajem autorova rodného Vukovaru, protékajícím Dunajem a přenášejí nás do vzdálených let, ve kterých se dá žít bez vyspělých technologií.

A přestože povídky vznikly již před pětačtyřiceti lety, odstup příliš znát není.

Máme před sebou knihu malého nakladatelství, která ale potěší nejen zasvěcené milovníky literatury. Možná si jen zasloužila o něco lepší výpravu a škoda že neobsahuje žádný doslov nebo doprovodný text, který by českému čtenáři přiblížil osobu autora a knihu samotnou. Minimálně u mne se okouzlení Pavličičem znovu dostavilo. Je to důstojný zástupce chorvatské literatury s parametry evropského tvůrce.

(otištěno v Týdeníku Rozhlas 45/2017, str. 18)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Pavel Kolmačka: Canto ostinato (přidáno 08. 12. 2023)

Vojtěch Vacek (přidáno 06. 12. 2023)

Z uvedení knihy Rajko Grliće (přidáno 28. 11. 2023)

Česká vlna ’23 (přidáno 27. 11. 2023)

V sobotu uvedeme do světa tento špalek (přidáno 23. 11. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]