[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]
ISBN: 978-80-7491-940-4
První kniha Aleny Mornštajnové Slepá mapa byla velmi příjemným překvapením, druhá (Hotýlek) pak potvrzením a napotřetí se opět zadařilo. Autorka ve svém novém románu Hana (Host 2017) opět dokazuje, že má cit pro rytmus vyprávění a pro kompozici. Navíc umí velmi rychle vtáhnout do děje. Její kniha je čtivá a svěží, a to i přestože pojednává o tragických událostech, o kterých se nevypráví snadno a o kterých se spíše mlčí. Základem se staly dvě skutečné tragické události odehrávající se v městě Meziříčí (teprve budoucím Valašském).
V příběhu se tak prolínají dvě časové roviny a dvě linie vyprávění. První je spjata s tyfovou nákazou, které podlehne celá rodina jedné ze dvou hlavních postav příběhu. Přežije pouze dívka Mira. Jedinou příbuznou zůstává osamělá teta Hana, zlomená pobytem v Terezíně a koncentračním táboře Osvětim a následně i vinou, neboť nevědomky smrt svých příbuzných způsobila. Její jméno tak symbolizuje i pocit, kterým trpí za své přežití.
Právě druhá linie nás vrací do období druhé světové války a transportů židovských obyvatel. Ani tato druhá meziříčská tragédie není obecně známá. Mornštajnové se obě události podařilo nejen připomenout, ale také zpracovat čtivou a přístupnou formou. A nabídnout silný příběh, kdy ani na okamžik nemusíme váhat nad označením román. Přestože se jedná o návrat do dob, kdy lze díky časovému odstupu snadno pojmenovat nepřítele a postavit se na správnou stranu, i tak jde o prozatím nejodvážnější knihu autorky. Umí obsáhnout dlouhá časová období, dramaticky vystavět text, uhranout. Prostě svébytná a sebevědomá vypravěčka, která nabízí čtenářsky dobře přístupné prózy a kvalitně odvedené řemeslo, byť je patrné, že rozumí spíše ženským postavám, v muže nepanuje přílišná důvěra.
Byť jde o téma mnohokrát zpracované i v české literatuře, má stále smysl se k holocaustu vracet. Ve chvíli, kdy i v naší společnosti pozorujeme znepokojivé náznaky a signály, je užitečné si tyto osudové události, kdy jsme nebyli pouze oběťmi, ale díky své nečinnosti, nezájmu a strachu též do jisté míry také spolupachateli, připomínat. Tentokrát je příběh umocněn ještě druhou linií, tragédií vycházející ze skutečných událostí. I přes zobrazené tragické události příběh a vystupňované napětí končící lehkým náznakem optimismu. Možná je znepokojující pouze to, jak lehce je příběh vyprávěn. Ale to je spíše poklona. Čte se prostě jedním dechem.
Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.
Přečtěte si, co píšu na blogu:
Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)
Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)
Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)
Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)
Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)
[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]