[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Užitá lyrika (Brno: Host )

Cosi už bylo prostě prožito

ISBN: 978-80-275-0302-5

	Stöhr, Martin Josef. Užitá lyrika -

Martin Stöhr je nejen člověk pohlcený literárním provozem, ale především je výraznou básnickou osobností, kterou mohli čtenáři v devadesátých letech spojovat se spirituálním proudem české poezie. To ale platilo především pro jeho první sbírky a jeho poezie se postupně proměnila, přibylo skeptičtějších tónů, ale i vyrovnanosti. Zároveň začalo ubývat náboženské symboliky, přestože otázka víry se zcela nevytratila. Verše více prostupovala všednost a každodennost.

Po roce 2012 však následovalo autorovo delší odmlčení, byť ve svých textech a redakční práci se poezii věnoval stále. Proluka byla ale nyní přerušena hned třemi sbírkami vydanými v krátkém čase. V roce 2019 autor překvapil na sociální síti postupným zveřejňováním cyklu básní v za sebou jdoucích dnech, který se vzápětí stal regulérní sbírkou Když v Brně sněží, padá to pomalu, podle not na tympány. Sbírka sice vyšla jen v několika málo kusech, ale zato zůstala volně dostupná v elektronické podobě. A obdobně se tak stalo u sbírky Andělské zelí z loňského roku. Až Užitá lyrika (2020) vydaná Stöhrovým domovským nakladatelstvím Host, s nímž je, a také s literárním časopisem stejného jména, léta neodmyslitelně spjat, je v tištěné podobě určena široké veřejnosti.

Autor poezie kdysi do značné míry venkovské se v čase posunul ještě výrazněji k oproštěnějšímu a civilnějšímu výrazu a stále větší roli u něj hraje městská krajina, hlavně pak její periferie. S touto proměnou i stárnutím básníka přibývá i ironie a sebeironie. Byť někdy váháme, zda to není jen maska vědoucího. Je patrný větší odstup a nadhled, vlastně od všeho, věcí, jevů, sebe sama.

Sledujeme určité zmoudření, které je ale zároveň provázeno i jistým vystřízlivěním, a pozorujeme i nostalgickou touhu vrátit se k neposkvrněnému počátku psaní. Cosi už bylo prostě prožito a jsou už i věci ztracené nebo omšelé. V čase se ztratili i někteří lidé a souputníci. Ale prožívání drobných událostí zůstalo a stále lze očekávat nová překvapení. A pořád je zde prostor pro poezii, dodejme, že dobrou.

Rok 2020 nebyl pro českou poezii rokem špatným. Přinesl zajímavé debuty a autoři střední generace stále příjemně překvapují tím, že vystupují z vyježděných kolejí (Ewald Murrer, Vojtěch Kučera, Milan Děžinský...). Užitá lyrika Martina Stöhra je jedním z důkazů. Jeho sbírka patří k tomu nejlepšímu z české poezie poslední doby.

 

KOTRLA, Pavel: Cosi už bylo prostě prožito. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 4, 18. 1., s. 8.

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]