[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Vojtěch Jasný: filmový básník v exilu (Brno: Host )

Světoobčan s valašskými kořeny

ISBN: 978-80-275-0246-2

Jiří Voráč: Vojtěch Jasný: filmový básník v exilu

Obsáhlý svazek Vojtěch Jasný -Filmový básník v exilu (2020) od Jiřího Voráče přibližuje osudy této známé osobnosti po jeho odchodu z vlasti. Autor naši exilovou kinematografii sleduje dlouhodobě, jak dokládá monografie Ivan Passer -Filmový vypravěč rozmanitosti (2008) nebo kniha Český film v exilu - Kapitoly z dějin po roce 1968 (2004).

Jeho nová publikace přibližuje Jasného celoživotní posedlost filmem. Vstupní studie zachycuje sice i období krátce před Jasného emigrací a její kořeny (1968-1970), ale soustředí se především na následující období jeho tvorby, a to na období evropské (1970-1984) a období americké (1984-2015), které se prolíná již s jeho návratem domů. Máme před sebou proměnu chlapce s kořeny na moravském venkově ve světoobčana a poutníka, ale i vyvrcholení života plného zvratů. Od odbojáře a spolupracovníka britské tajné služby až k světově uznávanému tvůrci.

Vojtěch Jasný byl a je osobností známou a respektovanou, jeho dílo, nebo aspoň část z něho, zná skoro každý, přinejmenším pak filmy Všichni dobří rodáci nebo Až přijde kocour. Jeho tvorba s odchodem do emigrace neustala a je velmi košatá, přesto je u nás známá mnohem méně. Ne vše Jasnému v emigraci vycházelo a z režiséra filmového se stal především režisérem televizním. Přestože úspěch z konce let šedesátých již nepřekonal, i tato dlouhá tvůrčí etapa obsahuje mnohé realizace kvalitní a oceňované. Uveďme aspoň adaptace Klaunovy názory Heinricha Bolla, My Jevgenije Zamjatina, Maják Ladislava Mňačka, Jarní vody I. S. Turgeněva, Slečnu Ivo Andrice nebo Nápady svaté Kláry podle předlohy manželů Kohoutových.

S těmito, ale i dalšími díly realizovanými i nerealizovanými nás Voráč podrobně seznamuje. Za knihou je vidět kvantum odvedené práce a také zúročení letitého zájmu o osobu tohoto tvůrce. Svazek dále zahrnuje scénář nerealizovaného filmu Kominíček a korouhvičky, režisérovy paměti Ikarské lety, psané pro vysílání Rádia Svobodná Evropa, a vzpomínky Jasného ženy Květy Můj život s Vojtou. To vše pak doplněno o kalendárium, filmografii, rejstřík, prameny a literaturu a řadu dokumentačního materiálu, jako reprodukované stránky deníků, dopisy, fotografie.

Monografie obsahuje vše podstatné pro přiblížení tohoto Jasného tvůrčího období a je tak dosud nejucelenějším pohledem. Neměla by uniknout nikomu, kdo má zájem nejen o Vojtěcha Jasného, ale i o dějiny české kinematografie obecně. Jasného spletitý a dobrodružný osud je dobře ilustruje.

(otištěno v Týdeníku Rozhlas 6/2021, str. 20)

Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.



Přečtěte si, co píšu na blogu:

Z krajiny knihomilů (přidáno 03. 12. 2024)

Bojím se už jen sebe (přidáno 24. 11. 2024)

Vytrženo… (přidáno 20. 11. 2024)

Zofia Bałdyga (přidáno 15. 11. 2024)

Vernisáž výstavy MULTIPLY! (přidáno 15. 11. 2024)



[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]