[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Díkuvzdání (Praha: Odeon )

Zachovat celibát, nebo zachránit lidstvo?

ISBN: 978-80-207-2019-1

Václav Holanec: Díkuvzdání

Druhý román zkušeného scenáristy václava Holance Díkůvzdání (odeon) přichází ke čtenářům s odstupem devíti let od předchozí autorovy prózy Herci. Čekání se však vyplatilo.

Ocitáme se ve světě, ve kterém muže přestanou zajímat ženy a ztrácejí svou plodnost. Společnost se proměňuje a stále významnější roli v ní hrají ženy, které postupně přebírají vedoucí funkce. Naopak role mužů slábne a lidstvu hrozí vyhynutí. I mezi muži však existují výjimky, třebaže by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Patří mezi ně i katolický kněz z malé jihomoravské vesničky Strachohlávky poblíž Pálavy, kde se značná část románu odehrává. Holancova próza stojí za přečtení z několika důvodů. Přes rozsah pěti set šedesáti stran nenudí. Ani netrpělivý čtenář nepodléhá nutkání stránky přeskakovat a délka románu není samoúčelná. Postavy jsou plastické a životné. Zápletka předkládá poměrně uvěřitelnou situaci a jednoduše pracuje s tím, co nám současnost servíruje již nyní. S autorskou licencí a sebevědomím to posouvá dál. Přes veškerou fikci má kniha co sdělit k dnešku.

Přestože je příběh zasazen do lokálního prostředí, přináší problematiku, která je aktuální pro celý svět.

Současné české próze dominují spíše ženy, zvláště pak žebříčkům prodejnosti. Václav Holanec je pravděpodobně svým románem z těchto příček nesesadí, ale řadu mnohem úspěšnějších titulů předčí propracovaností, psychologií postav, budováním příběhu. Budemeli srovnávat s jinou dystopií, vedle které se souběžně ocitá na knižních pultech, a to s Listopádem Aleny mornštajnové, Holancova próza jednoduše vítězí. Propojení sci-fi, náboženství a politiky prostě v tomto případě funguje.

Věrně podané vesnické prostředí se všemi jeho zákulisními intrikami a mocenskými půtkami na straně jedné, globální spiknutí na straně druhé. Problémy zůstávají. A je jedno, jestli ve vládnoucích křeslech sedí muži, nebo ženy. Málokomu se podaří podobný žánr uchopit s vtipem a s nadsázkou. Holancovi ano. Až přečtení knížky dá odpověď, jestli se podaří lidstvo zachránit před vyhynutím, případně za jakých osobních obětí.

(KOTRLA, Pavel: Zachovat celibát, nebo zachránit lidstvo?. Týdeník Rozhlas. Roč. 32, 2022, č. 14, 28. 3., s. 23.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)

Úterní večer ve společnosti spisovatele Jana Němce (přidáno 12. 06. 2024)

Synonymum krajina ve vysílání zpravodajství regionální televize A11 (přidáno 08. 06. 2024)

Synonymum krajina – fotografie z uvedení a vernisáže (přidáno 04. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]