[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Kontinuita parku (Brno: Host )

Románová výpověď generace X

ISBN: 978-80-275-0710-8

Petr Šesták: Kontinuita parku

NÁVRAT DO RODNÉHO MĚSTA NEMUSÍ DOPADNOUT DOBŘE. SVÉ O TOM VÍ I HLAVNÍ POSTAVA ROMÁNU FOTOGRAFA A PROZAIKA PETRA ŠESTÁKA KONTINUITA PARKU.

STŘEDOŠKOLSKÝ UČITEL Josef se po letech v zahraničí vrací do města svého dětství. Chce se aktivně zapojit jak do místního kulturního života, tak se podílet na životě veřejném. To se mu však nedaří. A brzy se ukáže, že se neosvědčuje ani jako partner, a v pronajatém bytě zůstává sám. Tak by se v krátkosti dal shrnout děj prózy, ve které zřetelně můžeme vyčíst jisté autobiografické prvky.

Kladem románu je forma, s jakou je podán, a především skutečnost, že neutíká před současností. Zaujme přímočarým zachycením nepříliš lichotivého stavu společnosti. V malém městě, kde se příběh odehrává, setrvačnost vztahů a pokrytectví vyniknou o to více. Minulost je zátěží, kterou s sebou táhneme kontinuálně a jíž se nelze zbavit. Maloměsto zůstává maloměstem za všech okolností. Mění se kulisy, mění se dějiny, ale síť vztahů příliš ne. Autor v tomto ohledu nic neodpouští ani hlavní postavě.

Ve svém vyprávění se Šesták obešel bez přímé řeči. Celý příběh bez střídání časových rovin, pouze s retrospektivními návraty do minulosti, je střízlivě vyprávěn ve třetí osobě. Částečně je to generační výpověď. A to generace, která v dětství zažila konec socialismu, ale vyrůstala již v nových poměrech. Optimistické vyhlídky, se kterými se v počátku potkala, však nebyly naplněny, přišlo vystřízlivění, deziluze, stereotyp každodenní všednosti. Kontinuita parku je zpráva o současném světě, podaná bez příkras a ve svižném tempu. Zároveň je to zpráva, kterou stojí za to nepřehlédnout.

(KOTRLA, Pavel: Románová výpověď generace X. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 42, 11. 10., s. 21.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]