[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Postel (Praha: České centrum Mezinárodního PEN klubu )

Vášeň, tělo, jazyk

ISBN: 978-80-907349-9-9

Ludvík Vaculík: Postel

Jsou autoři, kterým odpustíte ledasco. Neradi jim však odpouštíte, že umřeli, protože víte, že žádná další jejich nová kniha nebude. Pro mě k takovým autorům patří Ludvík Vaculík.

Někdy však víte o jejich existujících textech, které by snad jednou vydány být mohly. Mezi takové patřil krátký intimní text Stará postel. Vědělo se o něm dlouho, ale jeho vydání se moc nepředpokládalo. Nakonec se v trochu pozměněné podobě ke čtenářům dostává. O tom všem mluví i ediční poznámka Vladimíra Karfíka, který text k vydání připravil a který přibližuje peripetie vydání.

S malými ukázkami se čtenáři v minulosti mohli seznámit, byly však odlišné od těch současných, protože pro vydání byla zvolena nejstarší známá verze textu z roku 1978. Snad i proto a pro odlišení vychází pod zkráceným názvem Postel. Útlou knihu o rozsahu čtyřiceti stran vydalo v nákladu pouhých dvou stovek kusů České centrum Mezinárodního Pěn klubu. Vydání mimo běžnou distribuci má svůj význam a exkluzivita textu zůstává zachována.

Ludvík Vaculík se tak touto literární lahůdkou zařadil po bok textů jiných velkých spisovatelů, o kterých se v učebnicích žáci nedočtou, tedy po bok Halase, Máchy, Hrabala a dalších. Postel je text navýsost erotický, přesto ne pornografický. Takto možná mohl působit v době svého vzniku, ale od té doby se hranice značně posunuly. Je to ve všech polohách sexem a vášní prostoupený text, který opět Vaculíka představuje jako svébytného jazykového inovátora a mistra slova. Vždyť jen pro mužský úd uvádí na třicet nových pojmenování, a stejně tak na třicet nových pojmenování pro pohlaví ženské.

S původním textem Ludvík Vaculík dál pracoval, a tak snad můžeme brát Postel jen jako ochutnávku a předzvěst rozsáhlejšího celku Kamenný dům, pro který se stala východiskem. Nezbývá než se těšit a doufat, že doputuje ke čtenářům. A někdy snad i další Vaculíkův nevydaný text Chléb náš vezdejší. Nyní vezměme zavděk aspoň touto šťavnatou maličkostí. Pro horké léto je to zvlášť vhodný text.

(KOTRLA, Pavel: Vášeň, tělo, jazyk. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 32, 2. 8., s. 23.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]