[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Velké obcování (Nová Říše: Dobrý důvod )

Ukotvený v krajině

ISBN: 978-80-907835-3-9

Radek Štěpánek: Velké obcování

Autor osmi básnických knih Radek Štěpánek (1986) je jeden z mála českých přírodních lyriků, jehož tvorbě lze bez rozpaků věřit. Zatímco jiným slouží environmentální tematika jako výtah k mediální pozornosti, ve Štěpánkově poezii je tomu jinak.

Dokazuje to i jeho poslední sbírka básní v próze velké obcování (nakladatelství Dobrý důvod, 2020), která vznikala v letech 2012-2019. Děje se tak bez okázalosti a velkých slov, přirozeně, bez propadání environmentálnímu žalu, přesto s jeho vědomím.

Radek Štěpánek jde svou cestou, a ne nadarmo se vstupní báseň jmenuje Průvodce krajinou. Patrné je jeho ukotvení zvlášť v jihočeské krajině, která je plná vodních hladin. Vracíme se na místa, která jsme už v jeho tvorbě navštívili (Soudný potok), ale zavítáme i na nová (Brno).

Básník je prostě v krajině doma a spolu s ním sledujeme její proměny. Při čtení jeho textů instinktivně víme, že jen nepopisuje a nenechává se unášet pouhými impresemi, ale že v přírodě a krajině žije. Bez patosu, s přirozeným vědomím souvislostí, niterně. A nejedná se jen o krajinu venkova, ale i o tu městskou. Svou roli hraje konkrétní znalost prostředí, ve kterém se pohybuje, obeznámenost s jednotlivými druhy ptáků, stromů, rostlin. Zároveň je to krajina člověkem utvářená a člověkem obývaná, krajina, ve které je doma a se kterou splývá.

Téma environmentálního žalu ve společnosti rozhodně rezonuje. Pro Radka Štěpánka se jedná především o otázku osobní. Sbírkou lyrických miniatur však rezonují i jiná témata, jako je láska k ženě. Ostatně právě básníkova žena Tereza Bínová se postarala o výrazný grafický doprovod. Velké obcování představuje kompozičně vyvážený celek, který obsahuje hned několik silných básní (například Netopýří zpěv, Těžká báseň, Za ztracený vltavín), a je také dosavadním vrcholem jeho tvorby.

(KOTRLA, Pavel: Ukotvený v krajině. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 22, 24. 5., s. 23.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)

Úterní večer ve společnosti spisovatele Jana Němce (přidáno 12. 06. 2024)

Synonymum krajina ve vysílání zpravodajství regionální televize A11 (přidáno 08. 06. 2024)

Synonymum krajina – fotografie z uvedení a vernisáže (přidáno 04. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]