[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Velké obcování (Nová Říše: Dobrý důvod )

Ukotvený v krajině

ISBN: 978-80-907835-3-9

Radek Štěpánek: Velké obcování

Autor osmi básnických knih Radek Štěpánek (1986) je jeden z mála českých přírodních lyriků, jehož tvorbě lze bez rozpaků věřit. Zatímco jiným slouží environmentální tematika jako výtah k mediální pozornosti, ve Štěpánkově poezii je tomu jinak.

Dokazuje to i jeho poslední sbírka básní v próze velké obcování (nakladatelství Dobrý důvod, 2020), která vznikala v letech 2012-2019. Děje se tak bez okázalosti a velkých slov, přirozeně, bez propadání environmentálnímu žalu, přesto s jeho vědomím.

Radek Štěpánek jde svou cestou, a ne nadarmo se vstupní báseň jmenuje Průvodce krajinou. Patrné je jeho ukotvení zvlášť v jihočeské krajině, která je plná vodních hladin. Vracíme se na místa, která jsme už v jeho tvorbě navštívili (Soudný potok), ale zavítáme i na nová (Brno).

Básník je prostě v krajině doma a spolu s ním sledujeme její proměny. Při čtení jeho textů instinktivně víme, že jen nepopisuje a nenechává se unášet pouhými impresemi, ale že v přírodě a krajině žije. Bez patosu, s přirozeným vědomím souvislostí, niterně. A nejedná se jen o krajinu venkova, ale i o tu městskou. Svou roli hraje konkrétní znalost prostředí, ve kterém se pohybuje, obeznámenost s jednotlivými druhy ptáků, stromů, rostlin. Zároveň je to krajina člověkem utvářená a člověkem obývaná, krajina, ve které je doma a se kterou splývá.

Téma environmentálního žalu ve společnosti rozhodně rezonuje. Pro Radka Štěpánka se jedná především o otázku osobní. Sbírkou lyrických miniatur však rezonují i jiná témata, jako je láska k ženě. Ostatně právě básníkova žena Tereza Bínová se postarala o výrazný grafický doprovod. Velké obcování představuje kompozičně vyvážený celek, který obsahuje hned několik silných básní (například Netopýří zpěv, Těžká báseň, Za ztracený vltavín), a je také dosavadním vrcholem jeho tvorby.

(KOTRLA, Pavel: Ukotvený v krajině. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 22, 24. 5., s. 23.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Pomalu… (přidáno 10. 04. 2024)

Rozhovor s Robertem Goláněm v Patriotu (přidáno 09. 04. 2024)

Boží mlat Jana Dadáka v Poetickém klubu (přidáno 22. 03. 2024)

Jsem tma. Duběnkový inkoust, edice 2024 (přidáno 18. 03. 2024)

Duběnky ve varu (přidáno 15. 03. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]