[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Básně a povídky (Brno: Host )

Postupné etablování klasika

ISBN: 978-80-275-0395-7

Jan Zábrana: Básně a povídky

JANA ZÁBRANU ZNÁME JAKO PŘEKLADATELE, SPOLUAUTORA DETEKTIVEK PSANÝCH S JOSEFEM ŠKVORECKÝM, MÉNĚ JIŽ JAKO BÁSNÍKA A PROZAIKA.

EDICE ČESKÁ KNIŽNICE, od roku 2009 vydávaná ve spolupráci s Ústavem české literatury AV v nakladatelství Host, již přes třicet let mapuje kánon naší literatury, přičemž nevynechává ani autory posledních desetiletí. Pouze v jednom případě publikovala autora mladší generace, kterým se stala u svazku číslo 100 sestra Jáchyma Topola.

Edice nedávno prošla typografickou obměnou, o kterou se postarala zkušená Jana Vahalíková. Nová tvář svazkům sluší a osobně ji považuji za nejzdařilejší. Je jen přirozené, že rozrůstající se řadu nakonec doplnily Básně a povídky Jana Zábrany (1931-1984). Toho generace čtenářů znají jako výborného překladatele, autora mnoha doslovů a předmluv, společně s Josefem Škvoreckým pak jako spoluautora detektivních příběhů nebo též jako autora oceňovaných pamětí Celý život. Díky dobovým okolnostem ho mohli čtenáři již mnohem méně poznat jako stejně skvělého básníka a prozaika. Od roku 1969 nesměl vydávat svou tvorbu, směl pouze překládat.

Současná situace zamíchala nakladatelskými plány, a tak i obsáhlý svazek, který edičně připravila Adéla Petruželková původně na loňský rok, vychází, byť s vročením 2020, až nyní. Přináší základní básnickou tvorbu, ale i Zábranovu tvorbu povídkovou. Do svazku jsou zahrnuty sbírky Utkvělé černé ikony (1965), Stránky z deníku (1968), Samosoud (v roce 1968 vydaná pod názvem Lynč) a Zeď vzpomínek (1969-1971), tedy sbírky z nejsilnějšího básnického období. Z poezie tak nejsou zahrnuty mladistvé verše vzniklé před rokem 1954, které shrnul svazek Nápěvy (Torst, 2007), a ani verše pozdější.

Edice přináší také všech třináct doposud známých autorových povídek, z nichž však pět nebylo nedokončeno. Povídky byly postupně ze Zábranovy pozůstalosti vydávány v letech 1992-2007 a pro řadu čtenářů představovaly překvapení, jak dosvědčoval i jejich ohlas. Zábranova poezie vyšla již před poměrně delším časem a je hůře dostupná.

Hlavním přínosem svazku z pozice běžného čtenáře je, že ji přináší znovu, a také že to hlavní vyzdvihuje v ucelené podobě. Totéž platí i pro povídky, které až nyní získává čtenář v jednom svazku. Vše navíc opatřené podrobným poznámkovým aparátem, jak se na svazek přináležející do prestižní řady klasiků národní literatury sluší.

Je bez diskuse, že Jan Zábrana do této výkladní skříně české literatury patří. svazek je splátkou tohoto dluhu a zaslouženou satisfakcí pro jeho tvorbu. Z pozice čtenáře můžeme jen litovat, že mu nebyl dopřán delší čas, který by mohl vlastnímu psaní věnovat. Postupně se však ukázalo, že i tak je jeho dílo dostatečně rozsáhlé, aby rovnoprávně stálo po boku tvorby jeho stejně známých vrstevníků, se kterými vstupoval do literatury na stránkách samizdatového sborníku život je všude (Hrabal, Kolář, Juliš, Kuběna, Škvorecký, Havel). Právě s poezií Jiřího Koláře nebo s prózami Bohumila Hrabala můžeme u Jana Zábrany sledovat jisté styčné body. Jeho tvorba se však vyvíjela samostatně, má svůj charakter a čtenářům má stále co nabídnout.

( KOTRLA, Pavel: Postupné etablování klasika. Týdeník Rozhlas. Roč. 31, 2021, č. 17, 19. 4., s. 21.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.



Přečtěte si, co píšu na blogu:

Boží mlat Jana Dadáka v Poetickém klubu (přidáno 22. 03. 2024)

Jsem tma. Duběnkový inkoust, edice 2024 (přidáno 18. 03. 2024)

Duběnky ve varu (přidáno 15. 03. 2024)

Něco s Liborem společně chystáme… (přidáno 12. 03. 2024)

Milan Ohnisko (přidáno 18. 02. 2024)



[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]