[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Ota Pavel: pod povrchem
(Brno: Host )

Ota Pavel očima cizince

ISBN: 978-80-275-0176-2

Aleksander Kaczorowski: Ota Pavel: pod povrchem

Knihy Oty Pavla patří ke čtenářským stálicím, a díky filmovému zpracování je znají i ti, kteří se jinak četbě spíš vyhýbají. Také osudy autora, potýkajícího se s psychickou chorobou, jsou v obecných rysech známy a nevyhýbají se mu ani literární vědci a kritici. Právě naopak, sekundární literatury, ale i literatury svým způsobem paběrkující na jeho životě a díle existuje dostatek.

Nová monografie polského bohemisty Aleksandra Kaczorowského (1969) Ota Pavel - pod povrchem (Host 2020) se odlišuje pohledem zvenčí, umožňujícím odstup od českého prostředí, ale i srovnání. Nejedná se o první knihu, kterou tento bývalý vedoucí redakce publicistiky Gazety Wyborcza věnuje české kultuře. Trvalý zájem dokládá řada překladů, monografie Václava Havla, Bohumila Hrabala a rozhovory s dalšími českými osobnostmi.

V Kaczorowského knize sledujeme cestu Oty Pavla k řemeslu, která nebyla snadná a za níž stojí obdivuhodná vytrvalost a píle. Proměna novináře ve spisovatele byla totiž dlouhá. Za připomenutí stojí skutečnost, že měl blízko k rozhlasu, právě v něm svou novinářskou kariéru začínal. Jako spisovatel se ke svým textům vracel a mnohokrát je pro další vydání opravoval a přepisoval. Řada pasáží je věnována i vztahu Oty Pavla a jeho nejbližšího přítele Arnošta Lustiga. Potkáme se i s dalšími výraznými osobnostmi podílejícími se na veřejném i literárním dění.

U autora monografie pozorujeme osobní zaujetí a zájem, nejedná se o akademicky chladný titul, ale o čtivou a informacemi nabitou knihu. Kromě svědectví pamětníků dokázal přinést nové skutečnosti.

Nechybí ani okouzlení místy, která uchvátila také Otu Pavla, ale ani latentní antisemitimus části české společnosti. Ostatně prožitek, kdy spisovatele někdo z hokejistů v kabině po prohraném zápase na mistrovství světa posílá jako Žida do plynu, byl spouštěčem projevů jeho choroby.

Čtivá a informacemi nabitá kniha, která Otu Pavla vykresluje plasticky a bez příkras, je svědectvím dlouhodobého zájmu severních sousedů o naši kulturu. Polské vydání se po právu probojovalo mezi finalisty prestižní literární ceny Nike. Podobných vhledů zvenčí, bez příkras, ale zároveň s dostatečnou erudicí a láskyplným vztahem k autorovu dílu si nelze než přát více.

(KOTRLA, Pavel: Ota Pavel očima cizince. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 42, 5. 10., s. 20.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Nový přírůstek: Zdeněk Volf – Z osrdcení (přidáno 05. 07. 2024)

Zdeněk Volf: Z osrdcení (2024) (přidáno 03. 07. 2024)

Klára Goldstein (přidáno 27. 06. 2024)

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]