[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Cherubín troubí na kost fanfáru
(Brno: Host )

Příliš obyčejný příběh plachetnic

ISBN: 978-80-275-0209-7

Jiří Hájíček: Plachetnice na vinětách

Jiří Hájíček patří ke stálicím české literární scény. Jeho vyrovnaná produkce je zasazená do jihočeské krajiny a nabízí vyvážený poměr mezi lokálním prostředím a obecnou sdělností. Tak jako má Valašsko svého Vaculíka nebo Bajaju, tak mají jižní Čechy svého Hájíčka.

V jeho nové knize Plachetnice na vinětách (Host 2020) hraje svou roli láhev tuzemáku s plachetnicí, ke které název odkazuje a která patří k ikonickým předmětům období socialismu. Jak je pro autora částečně charakteristické, opět můžeme sledovat osudy poznamenané právě touto dobou. Tentokrát ale nestojí v centru, spíše jsou v pozadí. Zbavit se stínů minulosti není jednoduché, a to ani uvnitř rodiny, nebo právě tam. Pozornost je tentokrát zaměřena především na přítomnost a na protagonistku středního věku, kterou opustil manžel kvůli mladší ženě. Běžný motiv, dalo by se hned říct, v literatuře jeden z těch častých. Je na autorovi, aby čtenáře zaujal svým vyprávěním a novým pohledem.

Docentka literatury po rozvodu s manželem tráví léto v blízkosti svých rodičů a sestřiny rodiny v krajině svého dětství na jihočeském venkově a v Českém Krumlově. Stárnoucí rodiče jsou nemocní, se sestrou si nerozumějí. Zena se snaží navázat nový vztah, především však hledá znovu sebe samu. Letní vzplanutí k mladému knihkupci Filipovi je jen kratinkou epizodou. Nakonec však znovu nalézá sebevědomí a možná i něco víc.

Hájíčkova síla je v realistickém vyprávění zasazeném do přítomnosti, aniž by byla eliminována minulost. Vytříbený rukopis, znalost prostředí - to jsou autorovy devízy. A nalézáme je i v této knize.

Konečným vyzněním optimisticky laděná próza má šanci uspokojit širší čtenářskou veřejnost. Řemeslně se jedná o dobře odvedenou práci. Což je na jednu stranu sympatické, ale někdy chceme od literatury víc. Zda Hájíčkova novinka zaujme i náročnější čtenáře, je otázkou. Samozřejmě, vysoký standard je i tentokrát dodržen. Nic nedrhne, nic neskřípe. Ale mám obavu, že kniha v paměti nadlouho neutkví.

Plachetnice na vinětách je zkrátka románová sázka na jistotu. Kniha nezklame, ale ani nenadchne, v autorově tvorbě najdeme výraznější díla. Pokud je ale Jiří Hájíček vaším oblíbeným spisovatelem, patrně ani jeho novou knihou zklamáni nebudete.

(KOTRLA, Pavel: Příliš obyčejný příběh plachetnic. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 26, 15. 6., s. 21.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]