[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Cherubín troubí na kost fanfáru
(Brno: Host )

Příliš obyčejný příběh plachetnic

ISBN: 978-80-275-0209-7

Jiří Hájíček: Plachetnice na vinětách

Jiří Hájíček patří ke stálicím české literární scény. Jeho vyrovnaná produkce je zasazená do jihočeské krajiny a nabízí vyvážený poměr mezi lokálním prostředím a obecnou sdělností. Tak jako má Valašsko svého Vaculíka nebo Bajaju, tak mají jižní Čechy svého Hájíčka.

V jeho nové knize Plachetnice na vinětách (Host 2020) hraje svou roli láhev tuzemáku s plachetnicí, ke které název odkazuje a která patří k ikonickým předmětům období socialismu. Jak je pro autora částečně charakteristické, opět můžeme sledovat osudy poznamenané právě touto dobou. Tentokrát ale nestojí v centru, spíše jsou v pozadí. Zbavit se stínů minulosti není jednoduché, a to ani uvnitř rodiny, nebo právě tam. Pozornost je tentokrát zaměřena především na přítomnost a na protagonistku středního věku, kterou opustil manžel kvůli mladší ženě. Běžný motiv, dalo by se hned říct, v literatuře jeden z těch častých. Je na autorovi, aby čtenáře zaujal svým vyprávěním a novým pohledem.

Docentka literatury po rozvodu s manželem tráví léto v blízkosti svých rodičů a sestřiny rodiny v krajině svého dětství na jihočeském venkově a v Českém Krumlově. Stárnoucí rodiče jsou nemocní, se sestrou si nerozumějí. Zena se snaží navázat nový vztah, především však hledá znovu sebe samu. Letní vzplanutí k mladému knihkupci Filipovi je jen kratinkou epizodou. Nakonec však znovu nalézá sebevědomí a možná i něco víc.

Hájíčkova síla je v realistickém vyprávění zasazeném do přítomnosti, aniž by byla eliminována minulost. Vytříbený rukopis, znalost prostředí - to jsou autorovy devízy. A nalézáme je i v této knize.

Konečným vyzněním optimisticky laděná próza má šanci uspokojit širší čtenářskou veřejnost. Řemeslně se jedná o dobře odvedenou práci. Což je na jednu stranu sympatické, ale někdy chceme od literatury víc. Zda Hájíčkova novinka zaujme i náročnější čtenáře, je otázkou. Samozřejmě, vysoký standard je i tentokrát dodržen. Nic nedrhne, nic neskřípe. Ale mám obavu, že kniha v paměti nadlouho neutkví.

Plachetnice na vinětách je zkrátka románová sázka na jistotu. Kniha nezklame, ale ani nenadchne, v autorově tvorbě najdeme výraznější díla. Pokud je ale Jiří Hájíček vaším oblíbeným spisovatelem, patrně ani jeho novou knihou zklamáni nebudete.

(KOTRLA, Pavel: Příliš obyčejný příběh plachetnic. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 26, 15. 6., s. 21.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Stanislav Biler (přidáno 23. 05. 2024)

Aurora Borealis (přidáno 11. 05. 2024)

Jak vznikala naše bibliofilie Synonymum krajiny (přidáno 30. 04. 2024)

Pavel Kotrla – Libor Sošťák: Synonymum krajina (2024) (přidáno 28. 04. 2024)

Objednávka knihy Synonymum krajina (přidáno 25. 04. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]