[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Krvavý Bronx
(Brno: Host/Druhé město )

Když Cejl proměnil se v Bronx

ISBN: 978-80-275-0255-4

Ed. Martin Reiner: Krvavý Bronx

Do nakladatelských stájí Druhého města a Hosta patří řada významných tváří současné české literatury. Šestnáct z nich nyní propojila povídková antologie Krvavý Bronx, projekt, který texty napsanými na základě vybraných zpráv černé kroniky z konce 19. století přibližuje historii svérázné brněnské čtvrti Cejl. Ta je v poslední době známá spíše jako sociálně vyloučený prostor, ale kulturní veřejnosti ji snad více přiblížily knihy Kateřiny Tučkové nebo Kateřiny Šedé. A shodou okolností zde mají své sídlo i obě nakladatelství.

Oslovení autoři a autorky se s úkolem vyrovnali převážně se ctí. Vybrané zprávy pro ně byly zjevně inspirující. A lze předpokládat, že se při psaní sami dobře bavili. Není důvod, proč si to s nimi nevychutnat taky.

Zaujme už poučená úvodní stať historika Michala Konečného, jinak též autora jedné z povídek, doplněná dobovými fotografiemi, která vytyčený prostor konkretizuje a zasazuje do historického kontextu. V povídkách se tak ocitáme na životem kypícím předměstí uprostřed průmyslové revoluce. S dělníky, továrnami, tvrdou prací, překotně se rozvíjející, včetně špíny, špeluněk, alkoholu, mordů, nevěstek. Prostě periferie bez příkras, hnízdo zločinu a neřestí. Exkurzi do těchto ne až tak dávných dějin města, kdy předměstí staré moravské metropole ztratilo svůj venkovský charakter, se vyplatí absolvovat, byť’ ne nutně všechna spisovatelská zastavení musí zaujmout.

Za samotnou zmínku stojí také zdařilý výtvarný doprovod Jakuba Tomáše. Ten tvoří fotografie prostorových scén papírových vystřihovánek zachycujících obrazy z jednotlivých povídek. Knize dodávají snadno rozpoznatelnou a zapamatovatelnou podobu i atmosféru. Podobně koncipované projekty ne vždy vyjdou. Tentokrát se to podařilo a Krvavý Bronx příjemně překvapil. Přitom se nabízí přímé srovnání, protože podobnou literární antologii známe nedávno i z Prahy. Ale Praha noir Pavla Mandyse se literárně přece jen povedla o něco méně, snad svou tematickou rozvolněností. Editor Martin Reiner měl při výběru zdá se šťastnější ruku a brněnská antologie dopadla lépe. Působí sevřeně a jako jeden celek. Snad bude mít kniha dopad i ve světě mimoliterárním a k tomuto brněnskému Bronxu přitáhne více potřebné pozornosti.

(KOTRLA, Pavel: Když Cejl proměnil se v Bronx. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 23, 25. 5., s. 18.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.



Přečtěte si, co píšu na blogu:

Uvedení sbírky Jakuba Chrobáka Pán Bůh se nejspíš musel narodit v Lužné (přidáno 04. 09. 2024)

6. Kuběnův Bítov (10. 8. 2024) (přidáno 12. 08. 2024)

Derniéra výstavy Martiny Koubkové a čtení Zdeňka Volfa (přidáno 12. 08. 2024)

Čtení Ondřeje Buddeuse (přidáno 11. 08. 2024)

Filmovka, Grlić, literární stan (přidáno 30. 07. 2024)



[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]