[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Bizarní povídky
(Brno: Host )

Tenké pouto zvláštního

ISBN: 978-80-275-0148-9

Olga Tokarczukovár: Bizarní povídky

Polská prozaička Olga Tokarczuková je u nás dobře známá. Když v loňském roce obdržela Nobelovu cenu za literaturu, mohl být český čtenář potěšen tím, že velkou část jejich děl má především díky péči nakladatelství Host již delší dostupnou v českých překladech. A to včetně autorčina dosavadního opusu magnum Knih Jakubových nebo románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, známého i z filmového zpracování Agnieszky Hollandové. Aktuálním titulem Bizarní povídky, vydaným v překladu Petra Vidláka, se autorka vrací ke kratším útvarům. Podobně jako v jiných jejích knihách i zde dochází k prolínání běžného a až magického.

V deseti textech se sice velkého epického rozmachu nedočkáme. Pokud něco jednotlivé texty spojuje, tak je to podivnost, neobvyklost, přesně v duchu názvu sbírky. Ale přesto je to Tokarczuková, tak jak ji známe a v útvaru povídky, který jí byl vždy vlastní. Zkušená vypravěčka přináší (neověřitelné příběhy, které by se mohly docela dobře stát. A stále dokáže překvapit. Jedno je jisté - společně s ní máme příležitost navštívit zvláštní místa a zažít neobvyklé stavy.

Mezi jednotlivými příběhy se vine spojnice, a tou jsou samota a smrt. Stupňující účinek jednotlivých textů knihy vrcholí závěrečnou povídkou Kalendář lidských svátků, která se dotýká mýtu nesmrtelnosti. Ani budoucnost, prostoupená technologiemi, nemusí být zrovna tím nejšťastnějším místem pro život. Stále v něm ale zůstává prostor pro tajemno i víru.

Společně s protagonisty si autorka klade otázky a mezi řádky můžeme vyčíst obavy z dopadů lidské činnosti, z budoucího vývoje, z cesty, po které lidstvo kráčí, z odosobnění v důsledku technologického rozvoje a jisté ztráty humanity nebo její proměny, ale i z vnímání hranic možností člověka. Z mnoha úhlů zachycuje svět uprostřed proměn, kdy se bortí staré jistoty, jedinci zůstávají uprostřed chaosu a nepochopení, uprostřed bizarní reality. A předává nám jedinečnou zprávu.

Tokarczuková povídky umí a je jen dobře, že tento útvar neopustila a stále se k němu vrací. Nyní jen můžeme očekávat, čím nás překvapí příště.

(KOTRLA, Pavel. Tenké pouto zvláštního. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 21, s. 21)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]