[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Možnosti milostného románu
(Brno: Host )

O ztrátě lásky a potřebě psát

ISBN: 978-80-7577-920-5

Jan Němec: Možnosti milostného románu

Jsou literární události, které jsou dopředu očekávány. Spolu s otázkou, zda budou naplněny. Jednou z nich bylo čekání na nový román Jana Němce, autora Dějin světla, které byly v roce 2013 ověnčeny Cenou Evropské unie za literaturu. Čekání se vyplatilo a kniha Možnosti milostného románu (Host) se stala jednou z literárních událostí loňského roku.

Rozsáhlý román, vyprávěný v první osobě, byl prožit na vlastní kůži a jeho děj lze shrnout jednou větou: jak se se mnou rozešla holka. Situace všem srozumitelná, kterou prožil skoro každý. Ale ne každý o ní umí napsat (nebo se z ní vypsat), a to tak, aby se nejednalo jen o intimní deníček, ale o literaturu, která zaujme. Do jaké míry zachycené situace odpovídají skutečnosti, není zas tak podstatné, protože se přece jen pohybujeme na poli literárním, kde je dovoleno takřka vše. Ztotožňování autora s vypravěčem, byť silně autobiografickým, mnohdy vede do slepých uliček.

Odhalit vlastní já a umožnit vstup do osobní zóny není snadné ani příjemné. Skoro až z pozice voyerů nahlížíme do historie jednoho vztahu i s hořkou příchutí jeho konce. Zkušenost rozchodu je rozpitvána a analyticky zkoumána. Jsme svědky sypání soli do vlastních ran, jisté sebelítosti a i sebestřednosti, přičemž prohra v lásce a vztahu je vnímána jako hanba. A vina rozhodně není rozdělena rovnoměrně.

Na pozadí dějin jednoho vztahu zároveň sledujeme tvůrčí proces vzniku románu. Právě románový útvar dovoluje téma zachytit v celé komplexnosti. Chytrý a prokomponovaný text je zároveň svědectvím o možnostech literatury, kdy jsou ohmatávány hranice mezi fikcí a realitou, hranice mezi autorem a vypravěčem, touze psát. Zároveň nechybějí prvky hravosti, jako vkládání fragmentů textů jiných autorů nebo střídání vypravěče. Autor nabízí i přesah v podobě předpřipraveného hudebního playlistu, který si lze na internetu ke knize pustit. Vzhledem k rozsahu díla se někdy mihne myšlenka, zda několik míst nemohlo být vypuštěno.

Lze ocenit, že se příběh odehrává tady a teď, bez úkroků do exotických dálav, minulosti nebo neexistujících světů, s odvahou podívat se přítomnosti i sobě do očí. Čekání na generační román je možná pryč, už tu je, a to i se všemi výhradami, které k němu zaznívají.

(KOTRLA, Pavel: O ztrátě lásky a potřebě psát. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 10, 24. 2., s. 18.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]