[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Hranice lesa
(Praha: Argo )

Debut, který stojí za pozornost

ISBN: 978-80-257-3059-1

Vratislav Kadlec: Hranice lesa

Vratislava Kadlece (1981) doposud znali milovníci literatury převážně z tiráže časopisu pro překladovou literaturu Plav nebo jako oceňovaného překladatele, a to především dětské literatury. Několik próz zveřejnil také časopisecky. V povídkovém souboru Hranice lesa (vydalo Argo) se nyní tento bývalý absolvent Literární akademie Josefa Škvoreckého představuje jako svébytný autor.

Poměrně pozdní debut obsahuje sedmnáct textů, jejichž délka je poměrně proměnlivá a zahrnuje i jednostránkovou miniaturu. Setkáváme se s originálním autorem, jehož poetika ve vyváženém mixu navazuje na tradici absurdního humoru a magického realismu. Pokud se na obálce knihy mihne jméno Jorgeho Luise Borgese, není to náhodou, styčné body zde opravdu nalezneme. Stejně tak i s tvorbou Kadlecovy ženy Ivany Myškové, které je ostatně sbírka dedikována. Za zmínku stojí také výrazná grafická úprava Pavla Růta, která celkové vyznění próz podtrhuje.

Krátké texty s přesahy za realitu často zachycují partnerské situace. To vše ve světě, ve kterém se přirozeně prolíná realita s fantaskním a kde trocha magie a absurdity vstupuje do všedních dnů. Kadlec se nenechává realitou svázat a nebojí se vstupovat do prostoru za ní. Ostatně tu číhají mnohá překvapení.

Nepříliš rozsáhlá kniha potěší svou pestrostí. Od situace rozehrané v horkém letním odpoledni, která vyplaví na povrch nejen kostlivce, ale i všechny stíny minulosti, přes partnerskou etudu na řeckých ostrovech. Můžeme se nechat nakazit moravštinou nebo odhalit spiknutí výrobců glóbů.

Barvitá vyprávění, kterým nechybí humor, nezapřou formální zručnost a dlouhou zkušenost práce s jazykem a s jeho vrstvami. Možná by však sbírce prospěl radikálnější redakční zásah, který by zvážil vypuštění jednoho dvou nepříliš výrazných textů, které nemusely být nutně zařazeny. Umožnil by auto ra představit v koncentrovanější podobě.

Kadlecovi útvar povídky zřetelně vyhovuje a zejména v delších textech, kde je prostor k rozehrání příběhu, se ukazují jeho přednosti. Za nejvýraznější, a vlastně za vrchol sbírky, pak považuji závěrečnou povídku Rosný bod. Co jsou to však omlžiny, si již budete muset zjistit sami.

(KOTRLA, Pavel: Debut, který stojí za pozornost. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 8, 10. 2., s. 18.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.Přečtěte si, co píšu na blogu:

Básníci v prostoru Zlín 2024: Svatava Antošová – Sázení ohně (přidáno 16. 06. 2024)

Santini neomrzí (přidáno 16. 06. 2024)

Úterní večer ve společnosti spisovatele Jana Němce (přidáno 12. 06. 2024)

Synonymum krajina ve vysílání zpravodajství regionální televize A11 (přidáno 08. 06. 2024)

Synonymum krajina – fotografie z uvedení a vernisáže (přidáno 04. 06. 2024)[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]