[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]

Pavel Kotrla: Recenze a články

Autoři knih abecedně: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž


: Věděl jsem, že tady budu jednou žít: František a Marie Podešvovi
(Velké Karlovice: Klub přátel Karla Hofmana, nadační fond )

Naplněný sen o valašském Barbizonu

ISBN: 978-80-270-5591-3

Dalibor Malina: Věděl jsem, že tady budu jednou žít: František a Marie Podešvovi

Doyena valašského uměleckého života Dalibora Malinu (1942) provází láska k slovesnému a výtvarnému umění celý život. K nejaktivnějším létům však patří ta, kdy ve Vsetíně provozuje řadu let úspěšné knihkupectví a galerii, uvádí výstavy, stává se nakladatelem, a nakonec i autorem. Až v seniorském věku vstupuje na literární pole svými vyzrálými monografiemi věnovanými významným výtvarníkům, jejichž tvorba přesahuje region Valašska.

Postupně vyšly svazky věnované Karlu Hofmanovi a Iljovi Hartingerovi (2005), Miroslavu Machalovi (2010), Aloisi Schneiderkovi a jeho bratrům (2015). Hofmana a Schneiderku pak spojuje společné působení na Soláni - "valašském Olympu". Na ten se Malina vrací svou novou monografií Věděl jsem, že tady budu jednou žít (František a Marie Podešvovi), která je věnována přímým iniciátorům uměleckého dění v tomto místě.

Když se František Podešva, již jako úspěšný malíř a redaktor časopisů Salon a Srdce Evropy, rozhodl v třicátých letech opustit se svou ženou Prahu a usadit se na Soláni, bylo to odvážné rozhodnutí, od kterého byli zrazováni. Spisovatelka a překladatelka, herečka němých filmů svého muže následovala a spolu s ním na Valašsku prožila zbytek života. Tak jako manžel v obrazech, tak i ona zachytila krásu Soláně a jeho okolí, především pak v knize Když slunce září. Jejich dům se postupně stal kulturním centrem, který navštívila řada významných osobností. I díky Podešvovým se Soláň stal nepřehlédnutelným místem na mapě kulturního života zdejšího kraje i širokého regionu.

V poutavě napsané knize se podařilo shromáždit nejen množství reprodukcí běžně nedostupných Podešvových obrazů, ale také další obrazový materiál. Bylo to možné jen díky deníkům a kronikám, které si umělci pečlivě vedli. Nezanedbatelný prostor je samozřejmě věnován i dceři Evě Fukové, jedné z nejvýznamnějších osobností české fotografie 20. století.

Příběh, který odvážně započal před více než osmdesáti lety, ještě stále pokračuje. Podešvův sen o valašském Barbizonu se naplnil. Možná v poněkud odlišné podobě, než si představoval, ale o to intenzivněji. Na Soláni se pořádají Malířské cesty, probíhají výstavy ve Zvonici, v ateliéru u Hofmanů. Soláň žije. A Dalibor Malina na tom má velkou zásluhu.

(KOTRLA, Pavel: Debut, který stojí za pozornost. Týdeník Rozhlas. Roč. 30, 2020, č. 8, 10. 2., s. 18.)


Připomínky zasílejte na pkotrla@gmail.com, příspěvky nelze přetiskovat bez vědomí autora.



Přečtěte si, co píšu na blogu:

Marek J. Vavřinec: Krajinou Bohů, démonu a lidí (přidáno 05. 06. 2023)

Jeden příběh dvojím perem 2023 (přidáno 01. 06. 2023)

Vektor radosti (přidáno 21. 05. 2023)

Čtení Aleny Mornštajnové na Bystřičce (přidáno 25. 04. 2023)

Stínový profil (přidáno 17. 04. 2023)



[kotrla.com] [seznam recenzí] [pak - blog ] [nakladatelství klenov] [sloupky pro host] [časopis texty] [fotografie] [scriptorium] [aluze]